Zpravodajství

Přichází sklizeň ledového vína

Přichází sklizeň ledového vína

Nejen lyžaře potěšilo ryze zimní počasí posledních dnů. Radost mají i vinaři. Například v Novosedlích v sobotu sklízeli promrzlé hrozny. Z nich se vyrábí ledové víno.


Moravské vinice zasypal sníh. I když je teprve polovina listopadu, počasí připomíná prosinec. A právě to je čas, na který vinaři čekají.

Hrozny musí být zmrzlé, musí se lisovat zmrzlé, mráz musí být minimálně 7 stupňů.

Ve vinohradech je už jen vinařský poklad - hrozny, které mají velmi vysoký obsah cukru. Ten je potřebný pro výrobu mimořádně kvalitního, tzv. ledového vína.

Na kámen zmrzlé hrozny se musí hned vylisovat. A to dřív, než se teplota přiblíží k nule. Po pár minutách už z lisu kape vinný nektar.

Lisováním ale výroba nekončí. Vinný mošt bude ještě dva roky kvasit a zrát.

Víno je super kvalitní a je ho málo. Tomu odpovídá i cena. Tato malá dvou deci litrová láhev se prodává přibližně za pět set korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz