Zpravodajství

VIDEO: Čeští vědci vynalezli gel na proleženiny

VIDEO: Čeští vědci vynalezli gel na proleženiny
Zdroj: TV Nova

Čeští vědci z pražského Ústavu makromolekulární chemie vynalezli a nechali si patentovat unikátní gel, který nemá na světě konkurenci. Jde o přípravek, který výrazně, zhruba o polovinu, urychluje hojení i velmi rozsáhlých poranění, včetně proleženin, či bércových vředů, které za jistých okolností mohou vést dokonce ke smrti člověka. I když bude gel oficiálně představen novinářům ve středu, naše televize měla exkluzivní možnost vidět gel v praxi už v úterý.

Paní Slabá. Trpí silnými bolestmi, které jí způsobuje proleženina.
Dala by vše za to, aby bolesti okamžitě skončily a cítila se jako teď pan František, který také bojoval s proleženinou.

Měl ale štěstí. Nechal na sobě testovat unikátní gel vědců z Ústavu makromolekulární chemie. Po několika týdnech se proleženina takto nádherně zacelila.

Rány se špatně hojí a nebo se stav zhoršuje. A tak vědce napadlo přidat do gelu, který vymyslel český profesor Oto Wichterle na výrobu kontaktních čoček, chemikálii podobnou té, která se používá při výrobě pneumatik. Ta zabraňuje tomu, aby se na ní tvořily oxiradikály, vyvolávající praskání gumy. A zázrak byl na světě.

Navíc je gel i látka v něm obsažená upraven tak, že se nedostane do těla. Jen na sebe váže agresivní oxyradikály. Takže vedlejší účinky, nulové. A použití? Celkem na 42 zdravotních potíží.

Třeba paní Ludmile pomohl gel při léčbě dědičného exému a paní Gabriele při hojení dvoucentimetrové tržné rány.

Ústav makromolekulární chemie teď pracuje na další unikátní věci. Na vodíkových palivových článcích do automobilu, které by za pár roků měly nahradit klasické spalovací motory.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz