Zpravodajství

Přináší globální oteplení tropickou chřipku?

Když nedávno vypukla v Itálii podivná horečnatá nemoc, která se dříve objevovala pouze v Asii a v Africe, začali odborníci hledat příčinu. Zatímco část se přiklání k tradičnímu důvodu, migraci pracovních sil, skupina vědců je přesvědčena, že za novou chřipkovou epidemii může globální oteplení.

Téměř 300 případů virového onemocnění zvaného horečka chikungunya je v evropské zemi velmi neobvyklé. Onemocnění podobné chřipce se totiž přenáší poštípáním infikovanými moskyty.
"Nikdo nečekal, že se tato nemoc může přenést do Evropy, ale stalo se," říká Stefania Salmasová, ředitelka italského Centra pro epidemiologii. "Zdá se, že na vině byla výjimečně teplá loňská zima, která hmyzu dovolila migrovat severně na tak velké vzdálenosti. Musíme tuto nemoc v Evropě považovat za vážné varování a první příznak toho, že klimatické změny mohou přinést více problémů a nových nemocí, než očekáváme."

Nemoc, která se podobá v některých příznacích chřipce, není smrtelná. Většina případů, léčených v České republice, pochází z ostrova Mauritius. Nemoc sama má ale původ v tropické Africe, kde cirkuluje mezi divokými primáty a moskyty rodu Aedes. Objevuje se také na dalších ostrovech v Indickém oceánu, jako je Réunion, Madagaskar, Mayotte, na Seychelách nebo v jižní části Indie.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz