Zpravodajství

Přináší globální oteplení tropickou chřipku?

Když nedávno vypukla v Itálii podivná horečnatá nemoc, která se dříve objevovala pouze v Asii a v Africe, začali odborníci hledat příčinu. Zatímco část se přiklání k tradičnímu důvodu, migraci pracovních sil, skupina vědců je přesvědčena, že za novou chřipkovou epidemii může globální oteplení.

Téměř 300 případů virového onemocnění zvaného horečka chikungunya je v evropské zemi velmi neobvyklé. Onemocnění podobné chřipce se totiž přenáší poštípáním infikovanými moskyty.
"Nikdo nečekal, že se tato nemoc může přenést do Evropy, ale stalo se," říká Stefania Salmasová, ředitelka italského Centra pro epidemiologii. "Zdá se, že na vině byla výjimečně teplá loňská zima, která hmyzu dovolila migrovat severně na tak velké vzdálenosti. Musíme tuto nemoc v Evropě považovat za vážné varování a první příznak toho, že klimatické změny mohou přinést více problémů a nových nemocí, než očekáváme."

Nemoc, která se podobá v některých příznacích chřipce, není smrtelná. Většina případů, léčených v České republice, pochází z ostrova Mauritius. Nemoc sama má ale původ v tropické Africe, kde cirkuluje mezi divokými primáty a moskyty rodu Aedes. Objevuje se také na dalších ostrovech v Indickém oceánu, jako je Réunion, Madagaskar, Mayotte, na Seychelách nebo v jižní části Indie.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz