Zpravodajství

VIDEO: Jak se vracely sochy na Orloj

VIDEO: Jak se vracely sochy na Orloj
Zdroj: Mediafax

Sousoší na staroměstském Orloji je kompletní. Za všeobecného zájmu turistů ve čtvrtek v devět hodin ráno vrátili restaurátoři čtyři opravené sochy na své místo. Akce proběhla bez problémů, sochy jsou zpět a mohou dále těšit kolemjdoucí. Naše televize byla u toho.

Zdroj: TV Nova

"Na památku byla navrácena dolní řada soch, tedy Kronikář, Anděl, Filozof a Hvězdář, který před časem přišel o ruku. Už ji ale bude mít zpátky," sdělil restaurátor Jiří Matějíček, který se na zásahu podílel společně se svojí manželkou Darinou Smetánkovou. Ta se postarala o zlacené plochy.

Na sochy působí počasí i UV záření

Podle restaurátora by měla být takováto údržba prováděna pravidelně. Sochy jsou na velice exponovaném místě, denně na ně působí výkyvy teplot, vlhkost i UV záření.

A lipové dřevo, z kterého bylo sedm z osmi soch vyrobeno, je na tyto výkyvy velmi citlivé.

Matějíček figury očistil, udělal drobné retuše barevných ploch a obnovil na celé ploše krycí lak. Postavě Hvězdáře musel také doplnit ruku, kterou jí ulomil neznámý vandal.

Terčem vandala či recesisty se stal orloj i ve středu. Mladý muž před polednem vylezl zhruba do poloviny prvního ciferníku a houpal se tam. Slézt ho přiměli až hasiči a strážníci.

Tvůrce nechali oslepit

Orloj zhotovil začátkem 15. století Mikuláš z Kadaně, později jej údajně zdokonalil mistr Hanuš z Růže. Podle pověsti nechali radní Hanuše oslepit, aby nemohl vyrobit kopii. Tvůrce z pomsty stroj zastavil.

Ve skutečnosti orloj přestal fungovat v roce 1865 a hrozilo, že bude odstraněn. Mechanismus dokázal opravit hodinář Ludvík Hainz, tato firma se o orloj stará do současnosti.

Staroměstský orloj by měl být od konce roku monitorován kamerovým systémem. Magistrát za systém, který by měl hlídat také pomník Jana Husa a Josefa Jungmanna, studny na Malém náměstí, sochu Jana Nepomuckého na Pohořelci a památník na Újezdě, zaplatí osm milionů korun.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz