Zpravodajství

VIDEO: Nacionalisté se chystají na pochod Plzní

VIDEO: Nacionalisté se chystají na pochod Plzní

Pravicová extrémistická organizace Národní odpor chystá pochod Plzní. Jeho představitelé dokonce vyzvali příznivce, aby si na shromáždění vzali zbraně. Plzeňská radnice původní pochod plánovaný na 26. ledna zakázala. Následující den je totiž dnem památky obětí holocaustu. Extrémisté proto pochod přesunuli na 19. ledna. Případ sleduje Michal Sochor.


Představitelé občanských sdružení a židovské komunity v úterý spolu s politiky z několika parlamentních stran odsoudili zamýšlený pochod pravicových extremistů v Plzni.

Na tiskové konferenci zároveň oznámili, že chystají pokojné protiakce, kterými by občané v ulicích vyjádřili nesouhlas s protižidovskými aktivitami pravicových radikálů.

Oznámeno vytvoření Národní gardy

Pravicový extrémismus vstoupil do společenského povědomí těchto dnů také jinou znepokojující zprávou. Nacionalistická Národní strana o víkendu oznámila vytvoření Národní gardy. Ta představuje polovojenskou organizaci, vytvořenou údajně pro aktivitu na místech, kde kde nezasáhne policie. Více čtěte zde!

"Už podruhé se opakuje tristní situace, kdy radikálové, nebo řekněme rovnou neonacisté, se chystají opět pochodovat a zase v termínu, který tentokrát koliduje s výročím prvních transportů našich židovských spoluobčanů v Plzni," řekla novinářům Radmila Zemanová ze sdružení Jordan-CZ.EU.

Urážka obětem holocaustu

Záměr pravicových extremistů odsoudil také předseda Židovské liberální unie František Fendrych a zástupce organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.

Pochod, který se má uskutečnit 19. ledna, plzeňská radnice nezakázala. Řada lidí jej vnímá jako urážku a výsměch obětem holokaustu.

Datum pochodu si prý neonacisté vybrali záměrně a souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který vyjel 18. ledna 1942 do Terezína. Další pochod v Plzni extremisté nahlásili na 26. ledna. Centrální plzeňský obvod ale tuto akci zakázal.

K protestům občanských sdružení proti pochodu extremistů v Plzni se na dnešní tiskové konferenci připojil i předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), předsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová, šéfka sněmovního klubu Strany zelených Kateřina Jacques a poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

Zdroj: TV Nova

"Je zcela zřejmé, že jde o promyšlenou provokaci, která má připoutat pozornost veřejnosti a pomoci neonacistům získat další sympatie z řad nespokojených občanů, zejména pak mladých lidí, kteří nemají historickou zkušenost s takovými zvěrstvy, jako byl nacismus a totalita vůbec," řekl Vlček.

Podobný názor vyjádřily i jeho kolegyně ze sněmovny. Varovaly přitom před rostoucí radikalizací neonacistického hnutí a podpořily snahy občanů veřejně se proti antisemitským projevům postavit.

Orgoníková uvedla, že ČSSD chystá novelu shromažďovacího zákona, která by měla extremistům pořádání podobných akcí v budoucnu ztížit.

Novela by podle ní mohla například prodloužit třídenní lhůtu, po kterou lze nahlášenou demonstraci na úřadech zpochybnit. Podle Vlčka by zákon také mohl zakázat, aby demonstranti měli zahalené tváře.

Podle Šojdrové i Jacques ale není nutné kvůli extremistickým akcím měnit zákon. Existující legislativa by se ale měla důsledně využívat, míní poslankyně.

Raninec je kritizován za podpis petice extrémistů

Proti pochodu extremistů se dnes postavil i poslanec a lídr vnitrostranické platformy v ODS Vlastimil Tlustý. Plzeňskou židovskou obec prý přijde 19. ledna podpořit, uvedl v tiskovém prohlášení, které má k dispozici.

Na dnešní tiskové konferenci organizované sdružením Jordan.CZ.EU měl původně vystoupit i Tlustého kolega z platformy Juraj Raninec. Podle pořadatelů se ale omluvil.

Zástupkyně sdružení i Jacques kritizovaly poslance ODS za to, že nedávno podepsal výzvu, mezi jejímiž signatáři figurují i jména představitelů české krajní pravice.

Raninec ale spojení s ultrapravicí označil za absurdní. Na tiskovou konferenci prý nemohl přijít z časových důvodů a předem na to organizátory upozornil.

Zdůraznil, že vždy veřejně vystupoval proti antisemitismu a přímo v Plzni se zúčastní i protestu proti chystanému pochodu pravicových radikálů.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz