Zpravodajství

VIDEO: Počet aut v ČR stále roste, minulý rok byl rekordní

VIDEO: Počet aut v ČR stále roste, minulý rok byl rekordní
Zdroj: TV Nova

Aut v Česku stále přibývá. Tento trend byl potvrzen i v roce 2007, kdy byl v Česku registrován rekordní počet automobilů od vzniku samostatného státu. Zvýšil se počet nákupů nových aut, i přesto se však stále kupují více auta ojetá. Nova.cz o tom informoval tajemník Svazu dovozců aut Pavel Tunkl. Situaci sleduje Adam Halmoši.

Zdroj: TV Nova

Rekordní nárůst byl minulý rok zaznamenán převážně v dovozu nových aut pro privátní sféru. Podle Tunkla to znamená, že se zvýšila kupní síla českých domácností a souvisí to s rostoucí silou české ekonomiky.

V Česku si může tedy dovolit koupit auto stále více lidí. Přispělo k tomu i uvolnění regulace dovozu aut ze zahraničí v minulém roce.

Roste i nákup motorek, což svědčí o tom, že lidé stále více kupují motorové prostředky pro volný čas. 

Zdroj: TV Nova

Tata Motors má auto za 45 000

K výraznému nárůstu registrovaných aut však může dojít i v Indii. Nejenže Škoda Auto chystá v této asijské zemi zdvojnásobit výrobní kapacity, ale chystá se zde i prodej superlevného auta.

Indická společnost Tata Motors představila svůj superlevný osobní automobil, který by měl být pro masový automobilismus v Indii podobným impulzem jako Volkswagen Brouk nebo Fiaty 500 a 600 v poválečné Evropě.

Model Nano se začne prodávat během tohoto roku za 100 000 rupií, tedy asi 45 000 korun. Koupi automobilu si díky němu budou moci dovolit desítky milionů Indů.

Dlouho očekávaný nejlevnější automobil světa předvedl na autosalonu Auto Expo v Dillí šéf společnosti Ratan Tata. Firma slíbila konkrétní cenu již před pěti lety, i když tehdy byly ceny surovin mnohem nižší. "Slib je slib," prohlásil Tata.

Nano je čtyřdveřový a čtyřsedadlový hatchback, jehož základní verze bude mít motor o obsahu 624 kubických centimetrů. Cena vozu bude téměř o polovinu nižší než dosud nejlevnější vůz na zdejším trhu, minivůz Maruti 800, a jen dvakrát vyšší než základní cena motorky o obsahu 100 kubických centimetrů. Proti nejlevnější verzi modelu Fabia od české Škody Auto bude Nano stát jen asi pětinu.

Prodej zatím jen v Indii

Ratan Tata uvedl, že Nano bude na indických silnicích vůz s nejnižšími emisemi a bude splňovat požadované bezpečnostní normy. Jeho spotřeba bude asi pět litrů na 100 km a vůz má splňovat emisní limity nejen doma, ale i v Evropě.

Zatím se Nano bude prodávat jen v Indii, kde na vesměs nekvalitních silnicích převládají motorky a skútry. Šéf automobilky ale naznačil, že pomýšlí i na export.

Nano by se tak mohlo stát základem levných modelů pro světové rozvojové trhy včetně východní Evropy. Na domácím trhu bude zatím firma nabízet i modely "de luxe" s širší výbavou a za vyšší ceny.

Tata si od modelu Nano slibuje revoluci v domácím i světovém automobilovém průmyslu. Analytici se domnívají, že Nano donutí vyvíjet levná auta i další automobilky.

Záměr vyvinout podobný vůz již ohlásily společnosti Volkswagen, Toyota, Honda i Fiat, který nedávno uvedl na trh novou verzi populárního modelu 500 "cinquecento".

Ve spolupráci s indickou Bajaj Auto již auto za 3000 dolarů (asi 53.000 korun) vyvíjí aliance Renaultu a Nissanu.
Indie nyní podobně jako Čína rychle bohatne a stává se jedním z nejperspektivnějších automobilových trhů světa. V roce 2006/07 se v Indii prodal milion osobních vozů a sedm milionů motorek a skútrů; vzhledem k expanzi místní střední třídy se čeká u prodeje aut prudký nárůst. Již za prvních devět měsíců tohoto fiskálního roku se zde prodalo asi 1,1 milionu osobních vozů.

Do boje o podíl na indickém trhu vstupuje i Škoda Auto; česká automobilka chce letos v Indii zdvojnásobit své montážní kapacity a zkompletovat tam asi 30 000 vozů, řekl ve středu na autosalonu v Dillí předseda představenstva firmy Reinhard Jung. Škoda také letos uvede na indický trh nový model malého automobilu.

Společnost Tata Motors je původně výrobcem nákladních vozů a osobní automobily produkuje teprve deset let. O jejích ambicích svědčí i to, že je největším kandidátem na koupi britských luxusních značek Jaguar a Land Rover od americké firmy Ford.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz