Zpravodajství

Smrt na přejezdech: 30 lidí

Smrt na přejezdech: 30 lidí
Zdroj: TV Nova

Třicet životů. Právě tolik jich zhaslo v Česku v roce 2007 na železničních přejezdech. Střety automobilů a vlaků patří vždy mezi nehody s nejtragičtějšími následky

Počet nehod i usmrcených osob na železničních přejezdech loni ve srovnání s rokem 2006 klesl. Narůstá ale počet nehod s pochybením na straně železnice.

"Zatím se nedá analyzovat, proč tomu tak je", uvedl pro náš portál tiskový mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar". Určitě ale do statistik promluvily dvě specifické nehody, kde byla na vině špatná komunikace" dodává.

Největší nehoda byla u Vraňan

 Jednou z nich je i střetnutí rychlíku a odstaveného osobního automobilu z 19. března mezi stanicemi Vraňany a Dolní Beřkovice na Mělnicku. Při nehodě vykolejila lokomotiva a tři vozy rychlíku. Dva lidé byli těžce raněni a výše škody převýšila 27 milionů korun.

Podle drážní inspekce došlo k chybě v komunikaci pracovníků drah a policie. Policie se nedokázala při předávání informací jednoznačně shodnout s výpravčím  na správné trati. Ten pak zastavil provoz na jiné trati, než se stala nehoda. Policie ho proto obvinila z obecného ohrožení. Tři muže, kteří odstavili vozidlo na trať, navíc podezírá z pokusu o pojistný podvod.

Na přejezdech budou nouzová telefonní čísla

"Tato nehoda ukázala ne nedostatečné značení přejezdů. Bylo přijato bezpečnostní doporučení, na přejezdech by mělo být unikátní číslo a telefon, na který se dá v případě potřeby zavolat", dodává pro nova.cz Neusar.

Železničních přejezdů je kolem 9 tisíc, V toto chvíly nelze odhadnout, jak dlouhu označování potrvá.

V hlavní roli neukázěnost řidičů
Na přejezdech se loni stalo 258 střetnutí. Drtivou většinu nehod podle Drážní inspekce i nadále způsobují neukáznění řidiči silničních vozidel. Mezi nejčastěji zjištěné přestupky patří nerespektování výstražného světelného zařízení. Téměř polovina všech nehod se loni odehrála na přejezdech vybavených světelnou signalizací a zahynula při nich polovina všech obětí, i když je těchto přejezdů pouze třetina. Lidé také velmi často nedodržují nejvyšší povolenou rychlost jízdy přes přejezd a přejíždějí nebo přecházejí těsně před přijíždějícím vlakem.


Drážní inspekce v roce 2007 zintenzivnila svou preventivní činnost, aby snížila počet nehod a mrtvých alespoň na hranici údajů z roku 2002, ve kterém na přejezdech zemřelo 24 lidí. Současný pozitivní vývoj počtu nehod na přejezdech je podle Neusara pro inspekci signálem, aby pokračovala v osvětových kampaních.


Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz