Zpravodajství

VIDEO: Pochod neonacistů v Plzni: Zakázáno!

VIDEO: Pochod neonacistů v Plzni: Zakázáno!
Zdroj: TV Nova

Akci s názvem Protestní pochod za svobodu plánovanou na tuto sobotu se rozhodl plzeňský primátor zakázat.

Plzeňský primátor svolal na sobotu i kriziový štáb, který se naposledy sešel při lednovém orkánu Kyrill. A já jen na závěr doplním, že podle našich informací se v jižních Čechách chystá o víkendu koncert několika neonacistických skupin. Místo si prý vybraly podle toho, že tady měly v minulosti nejmenší problémy s policií.Protestní pochod svolal Václav Bureš, který je z minulosti znám jako pořadatel neonacistických akcí.  

"V minulých dnech jsme monitorovali internetové stránky pravicových radikálů v Čechách, na Slovensku i v Německu a zjistili jsme, že se tyto skupiny do Plzně svolávají," řekl pro náš server primátor Plzně Pavel Rödl.

"Kvůli zachování bezpečí ve městě jsem dnes vydal rozhodnutí o zákazu plánovaného pochodu," uvedl Rödl.

Policie je připravena zasáhnout

Zda budou pravicoví extremisté rozhodnutí plzeňského primátora respektovat a do ulic západočeské metropole v sobotu nevyjdou, se uvidí.

"Budeme připraveni reagovat na jakoukoliv situaci, síly a prostředky k tomu máme k dispozici," řekl mluMy toto rozhodně vítáme a děkujeme všem kdo se o to zasloužili svými iniciativamivčí západočeské policie Jaromír Kníže.   

Podle odborníků souviselo datum 19. ledna, na nějž byl pochod svolán, s prvním transportem plzeňských Židů do koncentračního tábora. Ten vyjel 18. ledna 1942 do Terezína a pro místní židovskou komunitu znamenal téměř absolutní likvidaci. 

"Já osobně také nechci, aby v ulicích města docházelo k propagaci fašismu, k čemuž by v sobotu mohlo dojít," dodal plzeňský primátor.

Zástupci židovské i katolické církve v Plzni rozhodnutí primátora vítají.

"My toto rozhodně vítáme a děkujeme všem kdo se o to zasloužili svými iniciativami,"uvedl farář Českobratrské církve evangelické Karel  Šimr.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz