Zpravodajství

VIDEO: Pochod neonacistů v Plzni: Zakázáno!

VIDEO: Pochod neonacistů v Plzni: Zakázáno!
Zdroj: TV Nova

Akci s názvem Protestní pochod za svobodu plánovanou na tuto sobotu se rozhodl plzeňský primátor zakázat.

Plzeňský primátor svolal na sobotu i kriziový štáb, který se naposledy sešel při lednovém orkánu Kyrill. A já jen na závěr doplním, že podle našich informací se v jižních Čechách chystá o víkendu koncert několika neonacistických skupin. Místo si prý vybraly podle toho, že tady měly v minulosti nejmenší problémy s policií.Protestní pochod svolal Václav Bureš, který je z minulosti znám jako pořadatel neonacistických akcí.  

"V minulých dnech jsme monitorovali internetové stránky pravicových radikálů v Čechách, na Slovensku i v Německu a zjistili jsme, že se tyto skupiny do Plzně svolávají," řekl pro náš server primátor Plzně Pavel Rödl.

"Kvůli zachování bezpečí ve městě jsem dnes vydal rozhodnutí o zákazu plánovaného pochodu," uvedl Rödl.

Policie je připravena zasáhnout

Zda budou pravicoví extremisté rozhodnutí plzeňského primátora respektovat a do ulic západočeské metropole v sobotu nevyjdou, se uvidí.

"Budeme připraveni reagovat na jakoukoliv situaci, síly a prostředky k tomu máme k dispozici," řekl mluMy toto rozhodně vítáme a děkujeme všem kdo se o to zasloužili svými iniciativamivčí západočeské policie Jaromír Kníže.   

Podle odborníků souviselo datum 19. ledna, na nějž byl pochod svolán, s prvním transportem plzeňských Židů do koncentračního tábora. Ten vyjel 18. ledna 1942 do Terezína a pro místní židovskou komunitu znamenal téměř absolutní likvidaci. 

"Já osobně také nechci, aby v ulicích města docházelo k propagaci fašismu, k čemuž by v sobotu mohlo dojít," dodal plzeňský primátor.

Zástupci židovské i katolické církve v Plzni rozhodnutí primátora vítají.

"My toto rozhodně vítáme a děkujeme všem kdo se o to zasloužili svými iniciativami,"uvedl farář Českobratrské církve evangelické Karel  Šimr.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz