Zpravodajství

VIDEO: Vendelín Čtvrtek má vybrané rodiče

VIDEO: Vendelín Čtvrtek má vybrané rodiče
Zdroj: TV Nova

Nalezenec z popelnice, který dostal jméno Vendelín Čtvrtek, získá v nejbližších dnech adoptivní rodiče. Pražský magistrát dnes kontaktoval vybrané zájemce s tím, že si mohou miminko vyzvednout. Naše reportérky s nimi mluvily.

Chlapeček, kterého 13. prosince minulého roku našel v pražské popelnici bezdomovec, je zatím v kojeneckém ústavu v Praze-Krči. "Dnes jsme volali rodině, kterou jsme pro adopci Čtvrtka vybrali, že si mohou dítě z kojeneckého ústavu vyzvednout," řekl pro náš portál radní pražského magistrátu Jiří Janeček. Podle jeho informací měl výběr rodiny, která se bude o chlapce starat, několik fází.    

Praví rodiče se mohou stále přihlásit

"Od 13. prosince, kdy bylo dítě nalezeno, běží dvouměsíční lhůta, kdy se o něj mohou jeho biologičtí rodiče či prarodiče přihlásit. Během této doby jsme podle poměrně přísných kritérií vybrali deset rodin, které by byly pro adopci Čtvrtka vhodné," uvedl Janeček.

Pokud by se však do konce zákonné lhůty o chlapečka přihlásili praví rodiče, musela by ho adoptivní rodina vrátit. "S tím souhlasili pouze čtyři z deseti zájemců," řekl Janeček.

Ideální rodiče pro nalezence nakonec vybral poradní sbor magistrátu na základě zkoumání zdraví, ekonomické situace či věkové struktury rodiny zájemců o adopci.

Adoptivní rodinu vybírala komise

"Vybraní adoptivní rodiče Čtvrtka jsou z Prahy a je jim kolem třiceti let," řekl Janeček s tím, že na všechny předvybrané rodiny byly vypracovány poměrně rozsáhlé posudky.

V komisi, která budoucí rodinu pro nalezence vybírala, byli podle Janečka úřednici pražského magistrátu, psychologové a další odborníci na rodinu."

Z kojeneckého ústavu by si mohli Vendelína Čtvrtka jeho noví rodiče vyzvednout už v nejbližších dnech. "Kdy přesně si chlapečka vyzvednout, nevíme. Limitujícím faktorem by mohlo být to, jak rychle si budoucí maminka vyřídí nástup na mateřskou dovolenou," dodal radní.   

Novorozence našli v popelnici

Malého chlapečka nalezl v popelnici v Praze 4 v polovině prosince bezdomovec Miroslav Szamszeli. Novorozenec byl těžce podchlazený a několik dní se zotavoval v pražské Thomayerově nemocnici.

Takto odložených dětí se u nás najde každý rok více než deset. Policie zatím nemá v případu nalezeného Čtvrtka žádné nové stopy, které by vedly k nalezení jeho matky.

V době, kdy bylo dítě nalezeno, bylo ještě spojeno s placentou. Znamená to, že rodičce při porodu nepomáhal odborník. Porod zřejmě proběhl bez komplikací. Přesnou hodinu porodu nelze určit, ale v popelnici vzhledem k venkovní teplotě mohlo dítě být maximálně půl hodiny. Testy provedené po přijetí dítěte do nemocnice naznačují, že matka nebyla v době porodu pod vlivem drog. Dítě odložila nejspíš ve velmi stresové situaci, nebo nechtěla, aby přežilo.

Nálezce je v Bohnicích

Televize Nova slíbila nálezci miminka přispět na živobytí zaplacením obědů na celý rok. Pražský magistrát bezdomovci Szamszelimu zajistil bydlení v azylovém domě v Praze 9 a práci údržbáře na městské lodi pro bezdomovce.

V noci na 4. ledna však Miroslav Szamszeli skočil z okna azylové ubytovny, byl hospitalizován v nemocnici Na Bulovce a poté jej zdravotníci převezli do psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Bezdomovci se podle radního pražského magistrátu Jiřího Janečka budou nyní věnovat psychologové, kteří se pro něho budou snažit najít co nejvhodnější cestu návratu do běžné společnosti. 

Bezdomovec se údajně nemohl zbavit pocitu, že ho někdo pronásleduje, což ukazuje že by mohl trpět schizofrenií. Není však pojišťen, takže patrně bude za léčbu v psychiatrické léčebně dlužit tisíce korun.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz