Zpravodajství

VIDEO: Kulturní památky jsou na štíru s požárními předpisy

VIDEO: Kulturní památky jsou na štíru s požárními předpisy
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Každá třetí kontrolovaná kulturní památka v zemi nedodržuje požární předpisy. Zjistili to hasiči, kteří rok navštěvovali hrady, zámky, památníky a další skvosty. V ohrožení jsou nejenom nevyčíslitelné hodnoty, ale také lidé, kteří je chodí obdivovat. I když hasiči tají seznam hříšníků my jsme jeden významný objekt v Praze vypátrali.

Duben 2005. Hrad Pernštějn hoří. Hasiči tehdy tvrdili: Kdyby zde byla dostatečná požární signalizace, škody se nemusely vyšplhat ke 100 milionům korun.

Na základě toho případu hasiči celý loňský rok kontrolovali kulturní památky. Výsledek je prý varující. Kontroloři zjistili na 164 památkách celkem 560 závad.

Lidé by v případě požáru nevěděli kudy utéci. Další nedostatky, ale přímo ohrožovaly samotné památky.

Dalo by se skoro říci, že hasiči bijí na poplach. Jako jeden z nejhorších objektů totiž dopadl Památník národního písemnictví. Kdyby tam začalo hořet, bylo by zle.

Vedení památníku je jasné, že by pak těžko vysvětlovalo, že shořely unikátní knihy, fotografie, obrazy a písemnosti. V jejich sbírce je třeba rukopis Čapkova románu Krakatit.

Hasiči dali hříšníkům dostatek času na to, aby uvedli vše do pořádku a pak teprve začnou padat až statisícové pokuty.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz