Zpravodajství

Albatros chce od Vltava Stores miliony za Harryho Pottera

Nakladatelství Albatros pravděpodobně stáhne trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné nelegální výrobě a distribuci knihy Harry Potter a relikvie smrti. Poté, co se potvrdí, že internetový obchod Vltava Stores byl jediným dodavatelem knih do Teska, bude po něm požadovat osm až deset milionů korun.

"Albatros je stále vlastníkem knih, protože internetový obchod Vltava Stores zaplatil pouze zálohu, nikoli kupní cenu. Vltava Stores tak protiprávně disponovala s knihami, které nebyly jejím majetkem", řekl ve středu ředitel Albatrosu Michal Krejčí.  Albatros dodal po podepsání smlouvy obchodu Vltava Stores 10 tisíc výtisků knihy s tím, že internetový obchod mohl zahájit prodej již 31. ledna.

Podle Krejčího byla vážně porušena autorská práva. Jejich správou v Česku je pověřen Albatros jako exkluzivní nakladatel knihy. Albatros vyzve zřejmě do konce týdne Vltava Stores k náhradě škody a jednání. Pokud vyjednávání selžou, podá na internetový obchod žalobu.

Tesku knihu dodala Davay

Tajemným prostředníkem, přes něhož se dostaly knihy do Teska, je údajně distribuční a produkční společnost Davay. Podle Krejčího není výhradním dodavatelem knižních publikací hypermarketů Tesco Stores, nýbrž jeho exkluzivním dodavatelem hudebních a DVD nosičů s filmy.

"Naši důvěrní odběratelé nás v uplynulých týdnech informovali, že je Davay oslovila s návrhem na odkup jejich skladové zásoby knihy Harry Potter a relikvie smrti. Odběratelé Davay odmítli," potvrdil Krejčí. Ředitel firmy Davay Ivan Jandora se nechtěl vyjádřit k tomu, s kým firma obchoduje. "Tesco je náš partner, to se všeobecně ví, ale to je vše, co k tomu můžu říct," odpověděl Jandora.

Generální ředitel internetového obchodu Vltava Stores Josef Suchánek v úterý uvedl, že k prodeji knih obchodnímu řetězci Tesco se jeho firma odhodlala poté, co nakladatelství Albatros porušilo dohodu o exkluzivitě v prodeji posledního dílu knihy. Vltava Stores proto nakoupila řádově o několik desítek tisíc víc titulů než u předchozích dílů. Když později zjistil, že knihu prodávají i další servery, rozhodl se nadbytečného množství knih zbavit.

Albatros exkluzivitu popírá 

Zástupci Albatrosu dnes na tiskové konferenci tvrdili, že odmítli přímý požadavek na exkluzivitu v oblasti internetového prodeje knihy už na počátku jednání s Vltava Stores.

Vltava Stores v úterý uvedla, že smlouvu neporušila a necítí být touto částí smlouvy vázána, protože ji považuje za protiprávní.

"Nevidím důvod, proč by ustanovení nemělo být právně platné. Albatros je majitelem výhradních vydavatelských a distribučních práv v ČR a jediný může knihu vydat, prodávat a rozhodnout se, za jakých podmínek tak bude činit," dodal právní zástupce Albatrosu Jiří Voršilka.

Podle něho chce mít nakladatel pod kontrolou, kdo bude knihu prodávat. Proto se rozhodl, že bude dodávat knihu do obchodů, jež budou knihu prodávat především maloobchodně.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz