Zpravodajství

VIDEO: Štamgasti pomohli Afričanovi od nádoru

VIDEO: Štamgasti pomohli Afričanovi od nádoru
Zdroj: TV Nova

Sedmnáctiletý chlapec z Keni měl v obličeji neobvykle velký nádor. Bez operace se jeho život počítal na týdny. V poslední chvíli přišla pomoc, kterou by málokdo čekal. Peníze pro afrického chlapce se vybrali v jedné pardubické hospodě.

I přes bídné životní podmínky v Africe byl ještě nedávno sedmnáctiletý Charles docela šťastné dítě, dokud mu pod pravým okem nezačal růst nádor. Jeho rodina ale neměla na léčbu peníze - a chlapec začal postupně v bolestech umírat. Za necelou dobou dvou let co ten nádor rostl, nenavštívil žádný zdravotnický zařízení.

"Pacient měl nádor v horní čelisti, ohroženo bylo oko, očnice a žvýkací aparát," řekl primář stomatologie Zdeněk Jirousek. 

Každou chvíli zdravotníci čekali, že nádor prorazí tepnu a chlapec vykrvácí. Aleš Bárta, který v Keni pracuje jako dobrovolník, se rozhodl, že na operaci vybere peníze. A začal v hospodě, kam chodí nejvíc lidí.

Operace stála 200 tisíc

"I mladí lidé dali do kasičky poslední peníze určené na zábavu," řekla TV Nova jedna z návštěvnic restaurace.

Operace nádoru stála zhruba si 200 tisíc korun. Dobrovolníci Charlese převezli na operaci do hlavního města Nairobi, kde se hrálo o vteřiny.

"Trošku se to po operaci zkomplikovalo, ta tkáň se začal rozpadat, ale po měsíci se všechno dalo do pořádku," řekl organizátor sbírky Bárta.  Afričan sice nemá pravou horní čelist, ale ta se podle lékařů dá nahradit.

V těchto dnech je po operaci už Charlesovi dobře, uzdravuje se a nemá žádné bolesti. Dobrovolníci teď plánují charitativní koncert. Z jeho výtěžku by rádi zaplatili část vybavení stomatologické ambulance v Keni.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz