Zpravodajství

VIDEO: Lesníci pálili klestí, chytila téměř celá paseka!

VIDEO: Lesníci pálili klestí, chytila téměř celá paseka!

Zatímco současné teplé a slunečné počasí mnohé z nás potěšilo, hasiči s ním mají velké problémy. Kvůli suchu se totiž zvýšil počet požárů. Jen za víkend vyjížděli hasiči k více než dvěma stům šedesáti případům. Sucho potrápilo hasiče i v pondělí. Například na Opavsku shořela téměř celá paseka.

Zdroj: TV Nova

Lesní hospodáři pálili na mýtině klestí. V tom ale zafoukal vítr, oheň přeskočil na suchou trávu a spálil bezmála celou paseku. Přivolaní hasiči dostali naštěstí požár velmi rychle pod kontrolu, takže oheň nenapáchal větší škody.

Varování pro zahrádkáře

Hasiči varují hlavně zahrádkáře, kteří pálí listí nebo suchou trávu, aby byli opatrní. Oheň by neměli rozdělávat, když fouká. Stačí totiž jen chvilka a plameny se vymknou kontrole. Navíc teplé počasí láká do lesů i turisty, kteří mohou cigaretovým nedopalkem napáchat obrovské škody.

Velké riziko požárů je podle hasičů zapříčiněno tím, že nebyla sněhová pokrývka. "Je málo vlhkosti, takže ten lesní porost je vysušený, dochází k těm požárům, které běžně zažíváme v dubnu nebo koncem března," řekl Kamil Pastuszek, velitel zásahu.

Plošné vypalování trávy je zakázané

Plošné vypalování trávy je u nás přísně zakázáno. Hrozí za to pokuta až dvacet pět tisíc korun. A pozor si musí dávat i právnické osoby. Každé spalování hořlavých látek by totiž měly dopředu hlásit hasičům. Jinak můžou zaplatit až půl milionu korun.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz