Zpravodajství

Česká Ďáblova bible putuje domů, do Švédska...

Posledních 420 návštěvníků si v neděli v pražském Klementinu prohlédlo jeden z unikátů světa. Zemí, kde Codex gigas vznikl, je Česko. Poslední den výstavy byl tak jako většina předcházejících vyprodaný. Za téměř půl roku slavnou knihu vidělo něco přes 61 000 lidí, řekla mluvčí Národní knihovny Kateřina Nováková. Kniha, kterou po třicetileté válce odvezli z Prahy Švédové, za několik dní podruhé a pravděpodobně navždy opustí české země.

 

Výstava se řadí k nejúspěšnějším v tuzemsku. Pravděpodobně by na ni přišlo i více lidí, jejich počet byl ale omezený přísnými technickými podmínkami.

Téměř 800 let starý rukopis k sobě kvůli své choulostivosti na změny tepla a vlhkosti pustil jen 60 lidí za hodinu, tedy maximálně 420 lidí denně. Každý návštěvník mohl ve speciální klimatizované místnosti s knihou rozevřenou na její nejslavnější stránce s kresbou čerta strávit maximálně deset minut.  

Největší kniha světa

Ďáblová bible váží 75 kilo a díky svým rozměrům, metr na výšku, půl metru na šířku a tloušťkou 22 centimetrů se stala největší knihou světa. Kdo ji napsal a opatřil zlacenými obrázky, se přesně neví.

Spekuluje se, že to byl hříšný mnich Heřman, který na to měl za trest jednu jedinou noc. Něco podobného není v lidských silách pomáhal. Podle legendy mu v tom proto pomáhal sám ďábel.

Psaná jednou rukou

Grafologové prokázali, že je Ďáblova bible psána jednou rukou. Obsahuje 320 stránek vyrobených ze 160 oslích kůží. Osm stránek ale někdo vyřízl a nikdo neví, proč.

Kniha obsahuje velkou část vědění tehdejší západní civilizace. Podle historiků musela vznikat až 20 let. Kromě Starého a Nového zákona zahrnuje i zaklínací formule k zahánění nemocí či k vypátrání zloděje, nejcennější je pak opis Kosmovy kroniky, který patří k nejstarším a nejlepším.

Do Česka už nezavítá

I přes legendu inkvizice kodex nikdy nezatratila. Naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit. Vznikl na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi a ve středověku byl přirovnáván k sedmi divům světa.

Manuskript se po více než 300 letech na chvíli vrátil do země svého původu ze Švédska, kam ji jako válečnou kořist za třicetileté války odvezli švédští vojáci. Původně byla výstava naplánovaná na tři měsíce, pro velký zájem návštěvníků byla o dva měsíce prodloužena.

Podruhé se už ale prodlužovat nebude a v příštích dnech bude za přísných bezpečnostních podmínek kniha v trezoru převezena armádním leteckým speciálem zpět do Švédska.

Za tři stovky let opustil Codex gigas Švédsko jen třikrát. V roce 1970 putoval za oceán na vypůjčku do USA. Před devíti lety zase cestoval do Berlína a potřetí měla to štěstí ho spatřit Česká republika . Podle švédské Národní knihovny, která má rukopis ve svých sbírkách, to bylo úplně naposledy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz