Zpravodajství

Mluvčí prezidenta: kouření není škodlivé

Poslanecká sněmovna vrátila minulou středu novelu takzvaného protikuřáckého zákona do druhého čtení. Spor zastánců osobní svobody a ochránců zdraví se tak zase o pár týdnů odkládá. Škodlivost kouření nově zpochybnil i mluvčí prezidenta Petr Hájek.

"Nikdo nikdy nedokázal a nedokáže, že je to kouření, které je tak škodlivé. Já významně pochybuji o zdravotním riziku kouření. Je tam mnoho mnoho vlivů, které ovlivňují naše zdraví. Je to na prvním místě stres," uvedl Hájek s cigaretou v ruce v nedělním vydání Střepin. (více zde)

Hlavní autor návrhu poslanec Boris Šťastný (ODS) oponoval, že podobné názory jsou hrozně legrační a úsměvné. Za pravdu mu dávají také doktoři. „Pasivní kouření může způsobovat i rakovinu plic," uvedla primářka plicního oddělení Thomayerovi nemocnice v Praze Martina Vašáková.

V restauracích si zapálit můžete

V dubnu by sněmovna měla znovu hlasovat o tom, zda bude trestné si v restauraci zapálit. Úplný zákaz kouření platí dnes například ve Francii, Itálii nebo Dánsku. Mezi odpůrce novely zákona patří také prezident Václav Klaus. „Nevěřím, že je nepřímé (či pasivní) kouření takovou hrozbou pro člověka, aby bylo třeba vytvářet další zákazy, příkazy a regulace, neboli takto omezovat lidskou svobodu," uvedl pro server Lidovky.cz.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz