Bílý dům

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Bílý dům se s republikány dohodl na odvrácení státního bankrotu

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se po týdnech tvrdých vyjednávání v zásadě dohodla s republikány na zvýšení dluhového stropu USA a odvrácení platební neschopnosti země, která hrozí od 5. června. Znamenala by rozvrácení americké ekonomiky a dopadla by i na světové trhy. Republikáni požadovali snížení vládních výdajů, demokraté kontrovali návrhy na zvyšování daní. Prezident dohodu s republikánským šéfem Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym označil za kompromis a vyzval Kongres k jejímu rychlému schválení.

Krátká zpráva

Tisíce lidí protestovaly před Bílým domem za právo na potrat

Zhruba deset tisíc lidí z celých Spojených států protestovalo před Bílým domem za právo na potrat. Američanky o právo po 50 letech přišly kvůli nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu. Někteří z demonstrujících se přivázali k plotu sídla prezidenta. Ten však rozhodnutí tribunálu nemůže zvrátit, ač ho rozlítilo.

Krátká zpráva

Pozvání, které se neodmítá! Premiér Petr Fiala má navštívit Joea Bidena

Amerického prezidenta Joea Bidena by měl v tomto roce navštívit premiér Petr Fiala (ODS). O plánované návštěvě informoval deník Blesk jeden nejmenovaný zdroj z okolí premiéra. Pozvání do Bílého domu se tak může týkat další plánované pomoci Ukrajině, v níž patří Česko k těm největším lídrům, nebo třeba blížícího se předsednictví v EU. Poslední český politik, který navštívil Bílý dům, byl Fialův předchůdce Andrej Babiš (ANO).