Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Voyo.cz

Zazpívejte si s některými oblíbenými říkankami! Sledujte CoComelon online a bez reklam!

Voyo.cz

Sledujte tisíce filmů v HD kvalitě. Filmy na 7 dní zdarma na Voyo.

Voyo.cz

Výběr 60 nejlepších komedií všech dob!

Voyo.cz

Sledujte nejlepší české filmy online a bez reklam!

Voyo.cz

Podívejte se na originální minisérii Případ Roubal na Voyo!

Voyo.cz

Podívejte se na originální minisérii Iveta na Voyo!

Voyo.cz

Podívejte se na film Vlastníci na Voyo!

Hry na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat hry. Hry na Heureka.cz

Amazon Kindle na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat Amazon Kindle. Amazon Kindle na Heureka.cz

Produkty Hyundai na jednom místě - Heureka.cz

Kompletní informace o produktech značky Hyundai. Produkty Hyundai na jednom místě - Heureka.cz

Apple Watch na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat Apple Watch. Apple Watch na Heureka.cz

Microsoft Office na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat Microsoft Office. Microsoft Office na Heureka.cz

Mobilní telefony na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat mobilní telefony. Mobilní telefony na Heureka.cz

Léky, vitamíny a potravinové doplňky na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat Léky, vitamíny a potravinové doplňky. Léky, vitamíny a potravinové doplňky na Heureka.cz

Knihy na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat knihy. Knihy na Heureka.cz

Kabelky na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat kabelky. Kabelky na Heureka.cz

Dámské plavky na Heureka.cz

Heureka.cz vám poradí, jak vybírat dámské plavky. Dámské plavky na Heureka.cz

Prezidentské volby 2023

Prezidenta jsme poprvé mohli volit v roce 2013. V první přímé volbě zvítězil Miloš Zeman, post hlavy státu obhájit i v roce 2018. Prezidentský mandát trvá pět let, nové prezidentské volby nás tedy čekají v roce 2023. 

Termín voleb: 

Přesný termín voleb zatím není znám, první kolo voleb se ale nesmí konat dříve než šedesát dnů před skončením prezidentského mandátu, druhé kolo voleb současně nesmí být později než třicet dnů před skončením prezidentského mandátu. Druhé kolo obvykle probíhá dva týdny po prvním. Miloši Zemanovi končí současný mandát 7. března 2023. 

K dřívějším volbám by mohlo dojít v případě úmrtí hlavy státu, vzdáním se úřadu do rukou předsedy Senátu nebo ústavní žalobou.  

Jak volit: 

Volit může každý občan ČR, který nejpozději druhý den volby dovrší osmnácti let. Prezidentské volby jsou dvoukolové, do druhého kola postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního a vítězí ten, který v druhém kole získá více hlasů. Pokud by již v prvním kole získal některý z kandidátů více než padesát procent hlasů, o vítězi je rozhodnuto a druhé kolo se už nekoná. 

K volbě potřebujete doklad totožnosti a hlasovací lístky, ty lze získat i přímo ve volební místnosti. Do úřední obálky, kterou obdržíte od volební komise, se vkládá jediný lístek s vámi vybraným kandidátem, nic se na něm nekřížkuje ani nekroužkuje, každý kandidát má vlastní lístek. Chcete-li volit mimo místo trvalého bydliště, je možné si vyřídit voličský průkaz. Volit prezidenta je možné i ze zahraničí.

Kandidáti na prezidenta

Miloš Zeman už znovu kandidovat nemůže, zákon umožňuje být zvolen nejvýše dvakrát za sebou. Kandidátem na prezidenta se může stát každý svéprávný občan České republiky starší čtyřiceti let. Navrhovat prezidentského kandidáta smí skupina dvaceti poslanců, skupina deseti senátorů a každý občan ČR starší 18 let, jehož návrh podpoří v petici svými podpisy alespoň padesát tisíc občanů s právem volit.  

Babiš: Zeman by chtěl, abych kandidoval na Hrad

Kandidátní listina se odevzdává nejpozději 66 dní před volbami, některé osobnosti ale svůj zájem kandidovat již ohlásily, další ho zvažují. Podle průzkumů má největší šanci na vítězství bývalý premiér Andrej Babiš, svou kandidaturu zatím nepotvrdil, a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, který svou kandidaturu oznámil v červenci 2021. 

Svůj zájem kandidovat ohlásili i neúspěšní kandidáti na prezidenta z roku 2018, politik a diplomat Pavel Fischer a aktivista Marek Hilšer. Kandidaturu zvažuje i politik a chemik Jiří Drahoš, který v minulých volbách postoupil s Milošem Zemanem do druhého kola

Ze zkušených politiků svou kandidaturu oznámili bývalý poslanec a podnikatel Tomáš Březina, nebo politik a publicista Josef Skála, v seznamu nechybí ani zástupce komunální politiky Vladimír Boštík.  

Je rozhodnuto. Kalousek v prezidentských volbách kandidovat nebude

O post hlavy státu usilují i kandidáti dosud politicky neaktivní, například matematik, filantrop a podnikatel Karel Janeček, podnikatel a ekonom Karel Diviš či aktivista a podnikatel Jakub Olbert. Mezi jmény nechybí ani osobnosti ze světa showbyznysu, například komik Miloš Knor, muzikant Ivan Smetana nebo podnikatel a moderátor Jaromír Soukup

O post hlavy státu usilují i ženy, mezi nimi advokátka Klára Long Slámová, aktivistka Jana Peterková, šéfka České asociace povinných Denisa Rohanová nebo manažerka Alena Vitásková