Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) přiznal chybu v majetkovém přiznání, popírá však, že by svým angažmá ve společnosti Comoros Group napomáhal korupci nebo se finančně obohatil.
Pokud někdo dokáže opak, jsem připraven na svou funkci rezignovat, řekl na pondělní tiskové konferenci ministr.
Podívejte se na reportáž TV Nova
"Odmítám spekulace, že lze mé jednání označit za korupční aféru. Nedopustil jsem se ničeho, co by napomáhalo korupci ani ničeho nečestného," prohlásil Besser.
Přiznal však pochybení, kterého se dopustil tím, že své angažmá ve firmě Comoros Group neuvedl v majetkovém přiznání.
ČTĚTE TAKÉ:
Prezident přijal demisi ministra Martina Kocourka!
"Za toto pochybení jsem ochotný nést důsledky. Jsem si vědom své odpovědnosti k pověsti vlády, jejímž jsem členem i k dobrému jménu hnutí, které zastupuji. Na své funkci nijak nelpím, a pokud může kdokoli doložit nepravdu v tomto mém prohlášení, jsem připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce tohoto roku," dodal Besser.
Na narychlo svolané tiskové konferenci se v pondělí ráno ministr omluvil a zdůraznil, že odmítá spojovat jméno své rodiny nebo pověst vlády "neexistující korupční kauzou Besser".
Ministr kultury v majetkovém přiznání nepřiznal angažmá v Comoros Group, společnosti působící v USA, která vložila peníze do bytu ve vilovém domě na Floridě.
ČTĚTE TAKÉ:
Ministr BESSER OCENÍ JIRÁSKOVOU za celoživotní přínos kultuře
Navíc měl společnost Comoros Groups spoluzakládat právě ministr, který je také v zatím poslední výroční zprávě společnosti z letošního března stále vedený jako její člen. Ve firmě má navíc působit spolu s Pavlem Hráchem, podnikatelem, jehož soud před čtyřmi týdny pravomocně odsoudil za uplácení.
Besser v osobním rozhovoru přiznal, že o Hráchově korupčním skandálu věděl. Dal ale najevo, že mu to dosud vůbec nevadilo.
ČTĚTE TAKÉ:
Besser vypsal konkurz na šéfy filharmonie a technického muzea
Své angažmá v Comoros Group neuvedl v přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci, ani v tom, které musel podávat jako starosta Berouna, jímž byl do roku 2010. Nikde se nezmínil ani o bytu na Floridě. Nejenže tak porušil zákon, současně je podezřelý, že tajně investoval do nemovitosti ve Spojených státech.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz