Publikováno 19. 6. 2017
hlasujte průzkum sanep

ANKETA: Důvěřujete předsedům stran? Takhle dopadli v průzkumu

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Do voleb zbývají zhruba čtyři měsíce a poslední dění v politice výrazně zamíchalo kartami. Podle průzkumu agentury SANEP je nejdůvěryhodnějším předsedou politické strany Tomio Okamura, kterého následuje Andrej Babiš. Změna předsedy ČSSD přišla v okamžik, kdy se Bohuslav Sobotka propadl až na sedmé místo.

Nejdůvěryhodnějším předsedou politické strany nebo hnutí se stal předseda SPD Tomio Okamura. Zajímavé je, že podle aktuálního průzkumu agentury SANEP kromě voličů této strany vnímají Okamuru jako důvěryhodného i tradiční nevoliči, kteří dlouhodobě nedůvěřují politikům a politice jako takové.

 

Okamura dosáhl v souhrnu na 41 % kladných hlasů.
Následuje ho s 37,8 % kladných hlasů předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který také výrazně boduje mezi nevoliči.

 

Oproti Okamurovi ale osoba Andreje Babiše vyvolává i značnou negativní emoci, v souhrnu totiž Babiš získal 49,8 % záporných hlasů.

 

Anketa

Který z předsedů politických stran a hnutí je podle vás nejdůvěryhodnější?

Hlasovalo 4990 lidí.

 

Zajímavé je umístění předsedy ODS Petra Fialy na třetím místě s 25,5 % kladných hlasů. Tomio Okamura i Petr Fiala mohou aktuálně těžit i z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Petr Fiala na svou stranu získává část dříve zklamaných pravicových voličů, uvádí průzkum.

 

Ze situace na domácí politické scéně však těží například i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,3 % kladných hlasů.

 

Výměna předsedy ČSSD nemusí být z pohledu průzkumu špatná volba, protože se Bohuslav Sobotka propadl až na sedmé místo a získal v souhrnu pouze 20,6 % kladných hlasů, úplně kladných pak jen 5,8 %, což je pro pozici premiéra velmi nepříznivá situace.

 

13

GALERIE: Důvěra v předsedy politických stran a hnutí červen 2017

Zdroj: SANEP

Důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí

Hodnocení:

 

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejmémě známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,7%) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,8%).

 

 

Do průzkumu se dostaly politické strany a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo jejich předsedové dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici.

klma TN.cz