Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.7. 2018 13:00
Hraniční kontroly

Bavorsko i Rakousko zavedou hraniční kontroly. Co se změní?

Zdroj: TV Nova

Rakouská vláda v reakci na nedávné jednání německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) a ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) potvrdila, že se chystá na opatření k ochraně své jižní hranice před nelegální migrací. Kontroly na hranicích oznámilo zavést i Bavorsko, i když ze zcela jiných příčin. Opatření se mohou dotknout i Čechů.

"Německé úvahy opět dokazují, jak důležitá je společná ochrana vnějších evropských hranic, a potvrzuje se oprávněnost rakouského stanoviska, že Evropa bez vnitřních hranic je možná pouze s fungujícími vnějšími hranicemi. (Rakouská) spolková vláda je připravena zejména zavést opatření k ochraně naší jižní hranice," konstatovali podle agentury APA ve svém stanovisku rakouský kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl.

 

Nově se tedy počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vráceni, napsala ČTK. Počítat je také nutné s náhodnými kontrolami.

 

 

Ty bude autonomně rozšiřovat i největší spolková země Německa - Bavorsko. Podle ČTK  ale nemají bavorské příhraniční kontroly nic společného se sporem mezi CDU a CSU o azylovou politiku. Bavorsko totiž otevřelo v Pasově centrálu své vlastní pohraniční policie, která se bude soustředit především na boj s kriminalitou - hlavně na obchod s drogami.

 

Kontroly se poměrně rozsáhle týkají i příchozích z České republiky, odkud do Německa směřuje množství metamfetaminu. Mimoto našla  už v minulosti bavorská policie na hranicích 21 kilogramů marihuany nebo 12 kilogramů kokainu.

 

 

"Dáváme signál, že chceme, aby bavorské pohraničí bylo bezpečnější. Nejvyšší prioritou je pro nás ochrana obyvatel," citovala ČTK bavorského premiéra Markuse Södera. Kontroly by měly probíhat v pásmu do 30 kilometrů od hranic a dále na letištích a nádražích s mezinárodním významem.

nor TN.cz