Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
zbrojní průkaz

Češi se ozbrojují jako nikdy dřív! Mají velký strach z budoucnosti

Zdroj: TV Nova

Počet držitelů zbrojních průkazů v Česku raketově roste. Jen za první pololetí letošního roku jich přibylo o 1400 víc, než za celý loňský rok. Lidé se podle zkušebních komisařů obávají bezpečnostní situace v Evropě a také toho, že bude získání průkazu v budoucnu složitější. Už před týdnem začala u zkoušek platit nová pravidla.

Statistika ukazuje, že od roku 2003 do roku 2015 se počet držitelů zbrojních průkazů postupně snižoval. Zlom nastal loni. "V roce 2016 evidujeme více než 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů," sdělil mluvčí Policejního prezidia ČR Petr Habenicht. Jen za první pololetí letošního roku pak přibylo o 1400 držitelů víc než za celý loňský rok. A další zájemci se hlásí.

Reklama

 

Drtivá většina lidí si ho dělá kvůli ochraně osobního majetku a zdraví. Dalším důvodem jsou chystaná nařízení ze strany Evropské unie. Ta mají v budoucnu například zakázat získání zbraně s většími zásobníky. "Mají jednoduše strach o to, že už si později ten zbrojní průkaz nebudou moci uděla," myslí si střelecký instruktor Martin Fišer.

 

 

Na začátku srpna už začala platit novela zkušebního řádu. Ta je ale zaměřena hlavně na komisaře a sjednocení jejich postupu. "Každý ten komisař si to vykládal trochu jinak, a to pak vedlo ke konfliktním situacím. Takže ve finále zkouška v Čechách a na Moravě třeba vypadala jinak," vysvětluje předseda Unie zkušebních komisařů Jakub Novotný.

 

S evropskou směrnicí pro zbraně Česko dlouhodobě nesouhlasí, už na ni podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu. Směrnice je namířena proti vyzbrojování teroristů, podle kritiků ale bude omezovat hlavně majitele legálně držených zbraní.

Ondřej Špalek/ lud TN.cz
Reklama