Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
zbrojní průkaz

Češi se ozbrojují jako nikdy dřív! Mají velký strach z budoucnosti

Zdroj: TV Nova

Počet držitelů zbrojních průkazů v Česku raketově roste. Jen za první pololetí letošního roku jich přibylo o 1400 víc, než za celý loňský rok. Lidé se podle zkušebních komisařů obávají bezpečnostní situace v Evropě a také toho, že bude získání průkazu v budoucnu složitější. Už před týdnem začala u zkoušek platit nová pravidla.

Statistika ukazuje, že od roku 2003 do roku 2015 se počet držitelů zbrojních průkazů postupně snižoval. Zlom nastal loni. "V roce 2016 evidujeme více než 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů," sdělil mluvčí Policejního prezidia ČR Petr Habenicht. Jen za první pololetí letošního roku pak přibylo o 1400 držitelů víc než za celý loňský rok. A další zájemci se hlásí.

 

Drtivá většina lidí si ho dělá kvůli ochraně osobního majetku a zdraví. Dalším důvodem jsou chystaná nařízení ze strany Evropské unie. Ta mají v budoucnu například zakázat získání zbraně s většími zásobníky. "Mají jednoduše strach o to, že už si později ten zbrojní průkaz nebudou moci uděla," myslí si střelecký instruktor Martin Fišer.

 

 

Na začátku srpna už začala platit novela zkušebního řádu. Ta je ale zaměřena hlavně na komisaře a sjednocení jejich postupu. "Každý ten komisař si to vykládal trochu jinak, a to pak vedlo ke konfliktním situacím. Takže ve finále zkouška v Čechách a na Moravě třeba vypadala jinak," vysvětluje předseda Unie zkušebních komisařů Jakub Novotný.

 

S evropskou směrnicí pro zbraně Česko dlouhodobě nesouhlasí, už na ni podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu. Směrnice je namířena proti vyzbrojování teroristů, podle kritiků ale bude omezovat hlavně majitele legálně držených zbraní.

Ondřej Špalek/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.8. | 06:47 pater11
19
Ja budu branit moji rodinu a ne nejakej papir.
23.8. | 11:18 alois223
-2
To buď rád rejpale že jsi do nich jen rejpal a neměl jsi zbraň. To byl jinej ...
17.10. | 07:14 sronin
0
Náhlasit nevhodný komentář
zbraň, kterou, by šlo účinně chránit rodinu i sebe, stejně legálně získat nejde, tak k čemu nějaký průkaz ? kdyby šlo do tuhého, nějaké pistolky rozhodovat nebudou ....
6.10. | 19:06 karl-z-bahnhofu
0
Náhlasit nevhodný komentář
9 mm Parabellum si seženu zcela legálně na zbroják. Výstroj pak v army shopech. Ale nemohu a nechci zde vykládat, že až nastane šrumec,tak si SA vz. 58 již někde seženu. Protože, kdybych tu vykládal, že až nastane šrumec, tak si SA vz.58 již někde seženu,mohlo by se to zle nelíbit různým aktivistům
28.9. | 11:35 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Taky uvažuji o zbrojní pas skupiny E. Dj-nesuo Mario Maixner - to asi každý otec rodiny. Věděl si, že když muž chrání své milované, je o 100% statečnější a o 30% silnější? Ale jsou tu i ti, kteří se poserou, ale nelze je odsuzovat, co chlap to jiná povaha. U ženských ten rozdíl je ještě větší.
8.9. | 13:46 Dj-nesuo Mario Maixner
1
Náhlasit nevhodný komentář
Rodina moje rodina je nadevse to nejhlavnejsi a verte nebo ne at my to treba buch neodpousti ale rodinu chranit budu do posledniho
24.8. | 15:50 Josef Hladik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Reypal ty jsi tak mohl stát akorát na brambory v zelenině.To je vše
23.8. | 11:18 alois223
-2
Náhlasit nevhodný komentář
To buď rád rejpale že jsi do nich jen rejpal a neměl jsi zbraň. To byl jinej masakr jít proti tankovému konvoji pistolí.
13.8. | 19:41 reypal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím,ale asi to strach neni.Ale jistota je jistota.A při těch nápadech EU resp.jejich komisařů,neni se čemu divit.A s holýma rukama proti ruským okupantům jsem už stál jednou.A nechci,aby se z toho stal zvyk.
13.8. | 11:22 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nelze se divit, až budete obětí i vy v těch televizích, budete mluvit jinak. Zapomněli jste na Charlie Hebdo ????
13.8. | 10:45 Petr Kelenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Češi jsou tupci! Místo volit SPD si kupují zbraně. Až někoho zastřelí tak dostanou 10 let natvrdo a zas budou brečet jak v krimu dělají mamku.
13.8. | 09:23 Miroslav Hanko
17
Náhlasit nevhodný komentář
Není čemu se divit.Vlastizrádci a slouhové EUbordelu nás neochrání.