Občanský průkaz

Občanky s čipem získáte od července i do 24 hodin! VÝHODY

Občanky s čipem získáte od července i do 24 hodin! VÝHODY
Zdroj: oficiální zdroj

Od začátku letních prázdnin budou lidé moci dostat občanské průkazy s elektronickým čipem, které jim umožní komunikovat s úřady kdykoliv a odkudkoliv online. Lidé si tak lehce vyřídí třeba výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti z pohodlí domova. Novou občanku navíc budou moci získat už do 24 hodin, tato možnost ale bude zpoplatněna částkou tisíc korun.

Nové občanské průkazy s elektronickým čipem budou lidem vydávány od července a to postupně - při skončení platnosti těch dosavadních, při změně některého z povinných údajů, při jejich poškození, ztrátě, odcizení (zde je správní poplatek 100 korun) nebo na základě žádosti občana (zde je správní poplatek 200 korun).

Lidem mají nové doklady umožnit bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady kdykoliv a odkudkoliv online. Díky eObčance si tak občané vyřídí například výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti z pohodlí domova. "Mnohem jednodušeji si teď vyřídíme důležité věci, aniž bychom museli někam běhat a stát fronty," ukázal na hlavní výhodu elektornických občanek premiér Andrej Babiš.

Spolu s eObčankou Ministerstvo vnitra v červenci spouští Portál Občana, kde si lidé budou moci vyřídit z jednoho místa řadu záležitostí bez obíhání úřadů a zbytečného čekání a front.

Související obsah

V první fázi bude k dispozici 37 online služeb orgánů veřejné správy. "Jsme teprve na začátku cesty. Služby budou postupně přibývat. Ideální podoba digitalizace je taková, že jsou zapojeny všechny orgány veřejné správy včetně orgánů států EU, se kterými budou moci občané zabezpečeně a s důvěrou komunikovat na dálku. Vyřídit vše, co potřebují, online platit poplatky, pokuty i nebo třeba platit daně. Chceme služby státu zlepšovat, nechceme zbytečně otravovat lidi," uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar.

Elektronický čip umožní zaručené prokazování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. V případě, že člověk bude chtít používat funkci elektronické identifikace prostřednictvím nového občanského průkazu, bude muset mít čtečku čipových karet, která se dá pořídit od cca 190 korun.

Související obsah

Občanské průkazy bude možné získat do 24 hodin - ale pouze v pracovních dnech od ministerstva vnitra na pracovišti v Praze v ulici Na Pankráci 72. Dospělé to bude stát 1000 korun, děti 500 korun. Podobně lze průkazy získat do pěti pracovních dnů i na úřadech obcí s rozšířenou působností; správní poplatky pro dospělé činí 500 korun, pro děti 300 korun. Ve standardních lhůtách do 30 dnů za občanský průkaz zaplatí lidé mladší 15 let 50 korun, dospělí nic.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz