Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.11. 2017 13:06
přehled střední délka života

Češi umírají dřív než většina lidí v EU! Toto jsou nejčastější příčiny

Zdroj: TV Nova

Češi se sice dožívají stále vyššího věku, i tak ale ještě nedosahují evropského průměru - tedy 80 let. Vyplývá to ze závěrů Evropské komise, která zkoumala najčastější příčiny smrti i souvislosti mezi délkou života a vzděláním.

Průměrná délka života se u Čechů za 15 let zkoumání prodloužila o téměř čtyři roky - na 78, 7 let. To je sice více než v mnoha sousedních zemích, i tak je ale délka života v Česku stále skoro o dva roky nižší, než je průměr v EU.

 

Vyplývá to ze závěrů Evropské komise, podle kterých je i velký rozdíl v délce doživotí mezi muži a ženami. Hranice u mužů je 75,7 let, tedy téměř o šest let nižší než u žen. Oproti tomu míra kojenecké úmrtnosti je jednou z nejnižších na celém světě a v roce 2015 činila 2,5 úmrtí na tisíc živě narozených kojenců.

 

 

Střední délka života Čechů s univerzitním vzděláním je pak skoro o 5,5 roku vyšší než u lidí, kteří dosáhli nejvýš nižšího středního vzdělání. "Čím nižší vzdělání a nižší sociálně-ekonomický status ('čím chudší'), tím větší pravděpodobnost, že budou denně kouřit nebo trpět obezitou," vysvětlila mluvčí komise Magdaléna Frouzová.

 

14

GALERIE: Úmrtnost podle zemí a příčin

Zdroj: Eurostat

Úmrtnost podle Eurostatu - 2

Hodnocení:

 

Nejčastější příčiny smrti

 

Nejčastější příčinou smrti jsou kardiovaskulární onemocnění - a to jak u žen (50 procent všech úmrtí), tak u mužů (42 procent). I v tomto ohledu jsme tak daleko nad evropským průměrem, v Česku je míra úmrtnosti o 60 procent vyšší!

 

Mezi další příčiny patří rakovina (hlavně plic, tlustěho střeva a konečníku), problémy nervové soustavy (i demence), respirační onemocnění, problémy endokrinního systému, trávicí soustavy, aj.

 

 

Velký vliv na délku života mají i onemocnění postihující tělesné struktury (včetně bolestí dolní části zad a krku) a depresivní poruchy.

 

Podle údajů uváděných respondenty evropského dotazníkového šetření o zdravotním stavu (EHIS) téměř jeden ze čtyř lidí v České republice trpí vysokým krevním tlakem, jeden z 13 lidí diabetem a jeden z 22 lidí astmatem. Oproti lidem s nejvyšší úrovní vzdělání je u lidí s nejnižší úrovní vzdělání třikrát větší pravděpodobnost, že trpí diabetem, a více než dvakrát větší pravděpodobnost, že trpí astmatem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Natáhněte ruku se zapálenou sirkou a sfoukněte ji. Nešlo to napoprvé? Můžete mít zdravotní problém!

POZOR: Budíte se každou noc ve stejnou dobu? Víme, co tento konkrétní čas znamená!

lud TN.cz
Reklama