Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.7. 2017 13:58
Má to zvýšit bezpečnost

České dálnice čeká velká změna, do konce léta zmizí billboardy

Zdroj: TV Nova

Tisíce billboardů by měly zmizet do konce prázdnin z českých dálnic. Od září totiž začne platit novela zákona o pozemních komunikacích, která to nařizuje.

Novela se netýká pouze dálnic, billboardy musí do 1. září zmizet také ze silnic první třídy. Jsou jich zhruba tři tisíce. Společnosti provozující venkovní reklamu slíbily, že zákon budou respektovat.

 

Novela zakazuje umístit billboardy ve dvousetmetrovém ochranném pásmu podél dálnic. Zákon platí už od roku 2012, doteď ale platilo přechodné pětileté období, díky němuž se stát vyhne arbitrážím s provozovateli venkovních reklam kvůli zmařeným investicím.

 

Ministerstvo chce od září kontrolovat, zda skutečně provozovatelé zákon dodržují, Ředitelství silnic a dálnic případné zbylé billboardy zlikviduje vlastními silami. V Česku je odhadem pětadvacet tisíc billboardů, většina z nich v obcích, kde zůstanou.

 

 

Za pronájem ploch dostávaly každým rokem zhruba 114 milionů a lidé vlastnící pozemky, na kterých taková reklamní plocha je, asi 340 milionů. Podle některých opozičních politiků odstranění billboardů od silnic nezvýší bezpečnost provozu, ministr dopravy je ale přesvědčen, že ano.

vbo, Jakub Pacner TN.cz