Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 2. 2019
Výborná čísla

Česku závidí celá Evropa! Máme nejnižší nezaměstnanost v EU

Příspěvek na živobytí - úřad práce
Zdroj: Profimedia
Ïlustrační foto

Česká republika obhájila pozici země, v níž je ze všech státu EU nejnižší nezaměstnanost. Podle údajů Eurostatu bylo bez práce jen 2,1 % Čechů. Oproti tomu v jižních zemích EU to bylo přes 10 %, v Řecku dokonce 18,6 %.

Z dat, která Eurostat zveřejnil ve čtvrtek, vyplývá, že Česko je opět zemí, v nichž je nejnižší nezaměstnanost. V prosinci to bylo jen 2,1 %. Na dalších místech se umístily sousední Německo (3,3 %) a Polsko (3,5 %). Na Slovensku je nezaměstnanost téměř trojnásobná oproti České republice (6,1 %).

 

Nejhorší výsledek zaznamenalo Řecko. Eurostat nemá k dispozici novější data než z října 2018, a tam Řekové dosahovali 18,6% nezaměstnanosti. S tím, jak skončily práce v turistickém ruchu, se dá navíc předpokládat, že od října se ještě nezaměstnanost výrazně zvýšila. I tak ale Řecko zaznamenalo meziroční pokles o 2,5 %. Nezaměstnanost klesala i v dalších státech.

 

 

Nezaměstnanost v zemích EU

 

Průměr osmadvacítky byl v prosinci 6,6 %, zhruba o půl procenta nižší než před rokem. Je to vůbec nejlepší výsledek od doby, kdy v lednu 2000 začal Eurostat měsíční přehled nezaměstnanosti zveřejňovat.

 

 

Češi kralují ještě v jedné statistice. Jen 5,8 % lidí pod 25 let je v Česku nezaměstnaných. Právě vysoká nezaměstnanost lidí, kteří dokončili školu a hledají si první místo, trápí hlavně jižní státy EU. V Řecku byla v říjnu 38,5 %, ve Španělsku 32,7 % a v Itálii 31,9 %.
 

vbo TN.cz