Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2017
Do Chorvatska autem

Cesta k Jadranu se prodraží! Za dovolenou dáte o stovky korun víc

Zdražení v Chorvatsku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
V Chorvatsku zdražily dálnice i potraviny

Za mořem se každé léto vydávají stovky tisíc Čechů. Letos se jim cesta na jih Evropy pořádně prodraží. Více zaplatíte za dálniční známky a mýta, zdražily také některé potraviny.

Češi dovolené v Chorvatsku přímo milují. Loni jich na dovolenou k Jadranu zamířilo více než 800 tisíc. Letos si budou muset čeští turisté vyměnit více kun i eur, cesta a pobyt v oblíbené destinaci se totiž oproti minulým rokům prodraží.

 

Už v dubnu vzrostlo mýtné na chorvatských dálnicích o pět procent. O dalších deset procent víc zaplatíte v sezóně (od 1. 7. do 30. 9.) na dálnicích společností HAC a ARZ. Zdražení se projeví třeba i na cenách mýtného na nejfrekventovanější dálnici A1.

 

Také v Rakousku vzrostla cena dálničních známek a dodatečného mýtného, i když to nebylo tak rapidní jako v Chorvatsku - o 0,8 procenta. Pozor na podvodníky, kteří by vám chtěli prodat už jednou nalepenou nebo neplatnou známku. Za ně hrozí stejné pokuty, jako kdybyste neměli známku žádnou!

 

Při cestě z Maďarska nebo Slovinska do Splitu zaplatíte podle výpočtů ÚAMK v průměru o 90 korun víc než loni. Pokud se chystáte do Rijeky, cesta se vám znovu z Maďarska i Slovinska prodraží asi o 25 korun.

 

 

Také ceny potravin oproti loňsku mírně vzrostly. Za chorvatský chléb dáte v přepočtu asi 27 korun, za litr mléka 23 korun, za litrovou zmrzlinu Carte d'Or téměř 150 korun. Lehce zdražilo i ovoce nebo voda, které také většina Čechů z domova nevozí.

 

Od příštího roku pak na turisty čekají další poplatky. Od ledna by se měla zvýšit DPH v pohostinství z 13 na 25 %, zdraží tak jídla a nápoje podávaná v různých restauracích a kavárnách.

 

Oproti loňsku se také mírně zvýšila cena pohonných hmot. Za litr Naturalu 95 dáte v Chorvatsku průměrně 33,67 korun, což je asi o pět korun víc než v Česku. Litr nafty natankujete za 31,14 korun, což je přibližně o 4 koruny víc než v Česku.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.5. | 08:53 Petr Kelenda
1
Tak to budou mít paštikáři radost.Nechápu lidi co tam jedou,když v ČR je v létě ...
18.5. | 06:40 zacotomame
-1
A proč bych tam jezdil? Draho, podvodníci, na prd služby. To je pozůstatek z ...
19.5. | 04:30 jansuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zacotomame: třeba z okna, že jo? :-))))
19.5. | 04:29 jansuk
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nedá. Já jsem si vybral jinou destinaci. Kdyby to jednu sezónu udělali všichni Češi, Chorvaty by ty roupy přešly
18.5. | 08:53 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to budou mít paštikáři radost.Nechápu lidi co tam jedou,když v ČR je v létě teplota kolikrát větší nebo stejná jako na jihu Evropy.
18.5. | 07:06 borovicek1
0
Náhlasit nevhodný komentář
stále vyjde dovolená v Chorvatsku levněji,než na Slovensku
18.5. | 06:40 zacotomame
-1
Náhlasit nevhodný komentář
A proč bych tam jezdil? Draho, podvodníci, na prd služby. To je pozůstatek z minulosti. Dyk dnes můžu letět kam chci, ne?