Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2017
hodnocení sezóny

Chuť Čechů cestovat letos rostla! Ceny zájezdů příští rok porostou

Dovolená
Zdroj: Thinkstockphotos
Letos se prodalo více zájezdů než loni (ilustrační foto)

Letní sezona ještě nekončí a prodej zájezdů stále pokračuje, už nyní ale lze odhadovat, že nárůst počtu prodaných zájezdů se bude pohybovat minimálně okolo 15 % a velmi pravděpodobně i více. I o termíny v září či začátkem října je totiž velký zájem.

Chuť Čechů cestovat letos rostla. Zájezdy se již v předprodejích prodávaly velmi dobře a tento trend pokračoval i v letních měsících. Důvodem byla poměrně stabilní situace v Evropě a ekonomický růst v Česku.

 

"Podle informací přímo od kolegů z poboček mělo vliv také to, že i zákazníci, kteří v létě 2016 po mnoha letech leteckých dovolených dali přednost zájezdu k moři s vlastní dopravou, horám v Rakousku či dokonce tuzemsku, toužili letos opět vyrazit na zájezd letecky," popsal marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný.

 

Zákazníci navíc letos výrazně více kupovali zájezdy s předstihem, protože si pamatovali, že loni v létě byla nabídka last minute zájezdů značně omezená.

 

 

"Letos byla nabídka sice výrazně širší a kapacity vyšší, ale velmi dobré předprodeje zajistily vysokou obsazenost. Vysoká obsazenost z předprodejů tak spolu s vysokou poptávkou způsobila nejen to, že ceny last minute zájezdů nijak výrazně neklesaly, ale i výběr zájezdů byl opět poměrně omezený," vysvětlil Šatný.

 

Průměrné ceny zájezdů se letos o něco zvýšily. Na vině je jednak růst cen, za jaké cestovní kanceláře nakupují ubytovací kapacity, vliv má také to, že zákazníci mají častěji zájem o kvalitnější a dražší hotely. 

 

Podle Šatného by ceny zájezdů mohly růst i v příštím roce. Poptávka po lepším ubytování totiž roste nejen u turistů z Česka, ale především z dalších evropských zemí, jako je Německo, Francie, Anglie či Skandinávie. "Nově nakupované kapacity jsou tak dražší, než ty, na které mají cestovní kanceláře uzavřené dlouhodobé kontrakty. Právě díky dlouhodobým kontraktům se nám zatím drží nárůst cen významně brzdit, ale tlak na růst cen je enormní," uvedl Šatný.

 

 

To se projevuje především u řeckých ostrovů a u Španělska, ale podobná situace je i v dalších zemích,například v Bulharsku či Itálii. "A po letošní úspěšné sezoně, se růst nákupních cen na další sezonu týká i Turecka, které mělo a má letos také úspěšnou sezonu," dodal marketingový ředitel Alexandrie.

 

Pořadí nejoblíbenějších destinací se od loňska příliš nezměnilo. Největší zájem je o Řecko, Bulharsko, Španělsko, Itálii, na přední místa žebříčku se pomalu vrací i Turecko a zájem roste i u Egypta. Největší zájem je o týdenní zájezdy s all inclusive.

mom TN.cz