Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 8. 2017
Šíření bakterií

Houbičky na nádobí můžou šířit nemoci. Skrývají miliardy bakterií

Houbička na nádobí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Kuchyň by měla být čisté prostředí, kde připravujeme jídlo, které následně konzumujeme. Podle vědců se však v kuchyni může vyskytovat více bakterií, než na toaletě. Taková houbička na nádobí má na 1 cm plochy až 54 miliard bakterií.

Houbičku používáme pro odstranění zbytků jídla a nečistot z nádobí. Důležité je však ji dostatečně často měnit, uvedli odborníci z Německa, kteří provedli analýzu ze 14 kuchyňských houbiček v domácnostech v Bádensko-Württembersku v Německu.

 

Kuchyň má podle vědců dokonce více mikrobů, než toaleta, což je způsobeno právě kuchyňskými houbičkami, které jsou zdrojem skupiny bakterií nazývané Gammaproteobacteria, které způsobují zdravotní problémy. Kuchyňská houbička obsahuje podle studie na 1 cm své plochy 54 miliard bakterií.

 

 

Houbičky na nádobí jsou vhodným prostředím pro množení bakterií, jelikož jsou stále vlhké, což je pro bakterie ideální. Po následném kontaktu s potravinami nebo s rukou, může dojít k šíření nemocí.

 

Někteří lidé kuchyňské houbičky dezinfikují a čistí, to však podle vědců není moc účinné. Houbičky bychom měli pravidelně měnit a to ideálně jedenkrát týdně. Použitou houbičku musíme vyhodit.

 

 

Důležité je kuchyňskou houbičku po každém mytí opláchnout teplou vodou. Pokud chceme houbičku používat déle, než jeden týden, měli bychom ji důkladně mýt při teplotě vyšší než 60 stupňů, a to nejlépe v myčce. Pro čištění prostorů kuchyně, bychom měli použít spíše antibakteriální ubrousky.

reg TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.8. | 07:07 adnachiel
16
Nějak postrádám informaci, JAKÉ zdravotní problémy gammaproteobacteria ...
6.8. | 10:44 hejtman77
-3
Zemanovcům stačí jedna houbička na celý život :-)
6.8. | 18:20 noob66
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když jsou debili a nekoupi si uklízečku... ;(
6.8. | 14:16 vsetula
4
Náhlasit nevhodný komentář
Já si myslím že těma houbičkami myjeme nádobí už tak dlouho,že by se měli ty bakterie spíš bát nás !!!
6.8. | 11:52 hejtman77
3
Náhlasit nevhodný komentář
Měnit
6.8. | 11:49 hejtman77
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Tady se každej diví , že se musí pravidelně houbička , ale že si dá bábovka buzna přihřátá nick SIGR nad tím se nikdo nepozastaví
6.8. | 11:16 jhena
5
Náhlasit nevhodný komentář
bakterie k životu potřebujeme, vyhubte bakterie a vyhubíte sami sebe, komu se nelíbí houbičky, bude umývat nádobí bez nich, nebo má možmost místo houbičky použít nějakej šutrák, či pazourek, na nich se bakterie moc neudrží
6.8. | 10:44 hejtman77
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Zemanovcům stačí jedna houbička na celý život :-)
6.8. | 10:28 Štefan Nemeth
8
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud je houbička tak nebezpečná proč ji ještě Junckers nezakázal jak hranolky? S bakteriemi žijeme celý život a kdo si na ně od malička nezíská imunitu, bude na tom zbytek života špatně.
6.8. | 09:09 josefvyskoc
2
Náhlasit nevhodný komentář
bulvarni nova opet podleha xenofobnim naladam, siri paniku a strach ...musime vychazet z evropskych hodnot !...hlavne ta borhyova ...clovek ma xenofobii jen z tech jejich vykulenych očí !... koranteng se tvari jako hrdina, ale kdovi co ma v kalhotach a na cem sedi pri hlasání tech poplasnych zprav
6.8. | 08:58 rexrothak
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Tuberkulozou.
6.8. | 08:57 rexrothak
8
Náhlasit nevhodný komentář
Itálie se potýká s epidemií svrabu a spalniček,s velkým počtem nemocných tubrkulózou.A houbičky za to rozhodně nemohou.