Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 6. 2017
Konec bojů?

Islámský stát padl! Vojáci dobyli ruiny mešity, kde vyhlásili chalífát

Bitva o Mosul
Zdroj: Profimedia
Bitva o Mosul (foto z března)

Irácká armáda dobyla slavnou mešitu v Mosulu. Podle státní televize to znamená, že teroristická organizace Islámský stát padla. Místo má symbolický význam - velitel IS tam před třemi lety vyhlásil chalífát a před necelým týdnem ho džihádisté vyhodili do povětří.

Irácká televize ve čtvrtek oznámila "pád mýtického státu", teroristé z Islámského státu podle ní byli poraženi. Armáda měla dobýt místo, kde stála mešita Nuri v iráckém Mosulu. Píše o tom britský portál The Guardian.

 

"Protiteroristické jednotky kontrolují oblast kolem mešity Nuri a minaretu Al-Hadba," citovala televize velitele speciálních jednotek. Předseda irácké vlády by měl během dne vydat oficiální prohlášení, kde uvede více detailů.

Iráčtí vojáci objevili sklad léků a drog jednotek ISIS v Mosulu

 

Mešitu proslavil zejména minaret, který se podobně jako věž v Pise nakláněl. Přesně před třemi lety v ní vůdce Islámského státu vyhlásil chalífát. Zároveň sám sebe dosadil do funkce velitele džihádistů. Mešita na místě stála od 12. století, než ji 21. června teroristé vyhodili do vzduchu.

 

 

 

Vojáci tak dobyli Staré město, které bylo poslední baštou ISIS v Iráku. I kvůli významu mešity pro radikály jde především o symbolické vítězství. Bezpečnostní experti očekávají, že do konce bitvy o Mosul zbývá už jen několik dní.

 

Mosul je poslední baštou IS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. IS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

MATKA ZACHRÁNKYNĚ! Žena vysvobozuje děti ze sexuálního otroctví. Promluvila o hrůzách, které se v ISIS dějí!

Přežil rok jako rukojmí Džihádisty Johna! Teď se rozhodl promluvit a z jeho příběhu naskakuje husí kůže

epa TN.cz