Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2017 20:36
Portugalsko a Španělsko

Jih Evropy ničí požáry! Plameny obklíčily města, nejméně 30 obětí!

Zdroj: TV Nova

Portugalsko vyhlásilo stav katastrofy kvůli desítkám požárů, které se nedaří dostat pod kontrolu. Ohně na Pyrenejském poloostrově připravily o život nejméně 30 lidí, dalších 50 je zraněných. Požáry jsou i na severu Španělska. Tamní vláda tvrdí, že všech patnáct bylo založeno úmyslně.

Plameny a hustý dým zastihly stovky lidí uprostřed noci. Všichni se snažili před žárem utéct nebo ujet autem, jenomže v mnoha případech požáry obklíčily celé vesnice. Jenže řada jich musí prchat z autobusů i vlastních vozů, aby si život zachránili.

 

Ti, kteří zůstali uvězněni v ohnivém pekle, dělají, co mohou, aby plameny drželi co nejdále od svých domovů. Hasiči v Portugalsku a Španělsku bojují celkem se 165 požáry. "Je to strašné, oheň nás tady uvěznil, není, jak odsud utéct. Tohle jsme tu nikdy nezažili," prohlásil místní obyvatel.

 

Vše komplikují vysoké teploty a silný vítr, který místy dosahuje až 90 kilometrů v hodině. "V tuto chvíli jsou v terénu na čtyři tisíce hasičů a dvanáct set hasičských vozů. Do akcí posíláme i letadla, která ale kvůli povětrnostním podmínkám můžeme použít jen v některých oblastech," doplnila mluvčí portugalského úřadu pro civilní ochranu Particia Gasparová.

 

 

Portugalský premiér vyhlásil v zemi stav veřejné katastrofy, aby zajistil rychlejší pomoc do ohrožených míst. Z padesáti zraněných zůstává patnáct ve vážném stavu, řada lidí se pohřešuje.

 

"Viděla jsem, co se děje, a běžela pomoct. Vytvořili jsme řetěz a vyzýváme i další přes sociální média, aby přispěchali do Viga na pomoc," sdělila místní obyvatelka. Třistatisícové přímořské španělské město Vigo bojuje s pěti požáry. Železniční doprava mezi Vigem a Barcelonou byla zastavena.

Karolína Tomašková/epa TN.cz
Reklama