Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Publikováno 6. 3. 2018
Nebezpečí z vesmíru

K Zemi se řítí čínská vesmírná stanice. Trosky mohou být toxické

Nebezpečí z vesmíru
Zdroj: Thinkstockphotos

Pozůstatky čínské orbitální stanice Nebeský palác 1 spadnou během několika týdnů zpátky na Zem. 8,5tunový kolos dopadne s největší pravděpodobností na území Evropy, Spojených států nebo Austrálie. Experti varují, že trosky, které přežijí průlet atmosférou mohou být toxické.

Číňané ztratili nad svojí první vesmírnou stanicí kontrolu v září 2016. Nebeský palác je od té doby pod bedlivým dohledem světových vesmírných agentur. V nefunkčním modulu se totiž nachází i nebezpečný hydrazin. Ten je vysoce toxický.

 

Experti očekávají, že by se vesmírný vrak mohl vrátit do atmosféry mezi 24. březnem a 19. dubnem. Místo dopadu zatím není známo, ale o něco větší pravděpodobnost mají Spojené státy, Evropa, Austrálie nebo Nový Zéland.

 

Z původní orbitální stanice zůstane po průletu atmosférou okolo 10 až 40 procent. I tak budou jeho pozůstatky vážit okolo 2 tun.

 

"Každých pár let se něco takového stane, ale Vesmírný palác 1 je ohromný a má velkou hustotu, takže si ho musíme pohlídat," řekl astrofyzik Jonathan McDowell Guardianu.

 

 

Podle americké Aerospace Corp se však lidé bát nemusí. "I kdyby těleso dopadlo do nejvíce obydlené lokality je pravděpodobnost zásahu konkrétního člověka milionkrát menší, než je výhra v loterii," uvedla agentura ve své předpovědi.

 

Případy lidí, které zasáhl padající meteorit nejsou ve světě výjimečné. To samé však neplatí pro vesmírný odpad. "V minulosti jím byla zasažena pouze jediná žena. A naštěstí nebyla zraněna," dodala Aerospace Corp pro DailyMail.

jva TN.cz
Reklama