Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.8. 2015 17:37
dopisy z cely

Kajínek píše z vězení: Chci domů, spravedlnost se schovává

Jiří Kajínek
Zdroj: isifa / Lidové noviny
Jiří Kajínek

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek je zamítavým rozhodnutím o obnově svého procesu těžce zasažený. Vyplývá to z dopisů přítelkyni, ze kterých cituje dnešní Právo. Kajínek doslova píše "už bych rád domů".

Krajský soud v Plzni 23. července zamítl třetí žádost Jiřího Kajínka o obnovu jeho procesu. Rozhodl o tom soudce Tomáš Bouček - stejný soudce, který zamítl i dvě předchozí žádosti v roce 2004 a 2010. Protože ho nechtěl Jiří Kajínek svou přítomností u soudu provokovat, u rozhodování ani nebyl. Vše sledoval v televizi ve věznici ve Valdicích.

 

Ze zamítavého rozhodnutí je přinejmenším rozčarovaný a smutný, ale v zásadě píše, že to očekával. "„(Soudce) Bouček nezklamal. Je zřejmé, že vždy odůvodní, proč nepovolí obnovu... Hrozně moc mě mrzí, že jsem měl s Boučkem pravdu,“ píše Kajínek.

 

Kajínek už obnovením procesu nebojuje za svou nevinu, ale za nižší trest. I po třetím nezdaru je zřejmě odhodlaný pokračovat. "Nic nekončí, ale už bych rád ten správný posun směrem domů!!!" napsal.

 

Pokud se žádostmi o obnovu procesu Kajínek neuspěje, může zkusit jinou možnost - požádat o podmínečné propuštění ze svého doživotního trestu. Stát se tak může ale až v roce 2022.

 

 

Při posledním pokusu o obnovu procesu se Kajínek chtěl pokusit dokázat, že je převychovatelný a proto nikdy neměl dostat doživotí. "Logicky se musíme ptát, jak mohu mít doživotí, když resocializace probíhá úspěšně,“ napsal v dopise Kajínek.

 

Právo upozorňuje, že právě kvůli názoru znalců, že možnost jeho resocializace je nulová, vynesly plzeňský a následně i pražský vrchní soud před 17 lety nejvyšší možný trest - doživotí. Podle Kajínka se ale ale tento názor objevil jen v jednom z pěti psychologických posudků, které jej hodnotily.

 

Narážel i na to, že negativní posudek údajně sestavovali znalci, kteří ho viděli jen jedinou hodinu. " Ano, věřím, že přece jen spravedlnost existuje. Jen se nám prostě pořád schovává,“ uvedl v závěru jednoho z dopisů Kajínek.

 

Ve svých textech také píše, že mu ve vězení fandí i bachaři.  "Všichni mi fandí a na Boučka všichni nadávají. Dokonce i bachaři říkají, že je tady (ve Valdicích) více dvojnásobných vrahů, kteří to udělali, a nemají doživotí, takže i kdybych to udělal, tak už jsem si odseděl svoje, ale navíc tady je prostě ta skutečnost, že existuje hodně pochybností o mé vině," doplnil Kajínek.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Chcete se najíst jako Kajínek? Byla otevřena nevšední restaurace ve vězení

Naomi Campbell je na dně: Hrozí jí vězení! Čím se půvabná modelka provinila?

tn.cz / gar