Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2015 22:41
historická událost

Kardinál Duka sloužil mši za prezidenta Zemana a vlast!

Zdroj: TV Nova

Za prezidenta Miloše Zemana a za vlast! To není bojové zvolání, ale téma bohoslužby, kterou dnes na prezidentském zámku v Lánech odsloužil kardinál Dominik Duka. A bude to hned několikanásobná historická premiéra!

Velké poklony si navzájem vyměnili prezident Miloš Zeman s kardinálem Dominikem Dukou na zámku v Lánech. Kardinál odsloužil mši pro prezidenta a ten ho za to uvítal se všemi oficiálními poctami.

 

Návrh odsloužit v lánském kostele bohoslužbu "za prezidenta Miloše Zemana a vlast" vzešel podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta od katolické církve. Hrad se tomu pochopitelně nijak nebránil a podle Forejta to přijal jako "velmi přátelské gesto".

 

110

GALERIE: Mše za prezidenta Miloše Zemana a vlast

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Mše za prezidenta Miloše Zemana a vlast - 17

Hodnocení:

 

Událost je to hned v několika ohledech převratná. Zámek v Lánech koupil stát v roce 1921 pro reprezentační účely prezidenta. Dosud se v něm ale - i kvůli dějinným převratům - podobně významná bohoslužba nekonala. Za přítomnosti prezidenta se tak stane vůbec poprvé.

 

 

A protože jde i pro prezidentskou kancelář o významné gesto, rozhodla se přivítat kardinála Dominika Duku ve velkém stylu. Ostatně kardinál na to má z titulu své funkce právo. Forejt podtokl, že je v diplomatickém protokolu přijímán jako zástupce vladaře a následník trůnu. Duklu proto na místě bude čekat čestná stráž s historickými prapory a také zástupci obce.

 

Největší poklonou pro kardinála patrně bude, že na jeho počest stáhnou na Pražském hradě prezidentskou standartu a ve stejnou dobu ji naopak vyvěsí nad zámkem v Lánech. Po bohoslužbě spolu pak Miloš Zeman a kardinál Duka povečeří.

tn.cz / gar