Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
video těžké loučení

Mária (97) zasadila jedli před 40 lety. Darovala ji na vánoční strom

Zdroj: TV Markíza

Sedmadevadesátiletá žena se rozloučila se stromem, který milovala. Vysázela ho před čtyřiceti lety vlastníma rukama. Věnovala ho městu Trnava, kde poslouží jako vánoční strom.

Roky se na ni dívala, ale v pondělí ráno se s ní loučila se slzami v očích. Dvanáct metrů vysoký jehličnan stál 40 let před domem ve slovenském Leopoldově. Sedmadevadesátiletá Mária ji zasadila před čtyřiceti lety ještě jako malou jedličku. Loučení tak bylo velmi těžké.

 

Strom jí tehdy darovala kamarádka na dovolené na středním Slovensku. Když ho vysazovala, neměl ani třicet centimetrů. Důchodkyně se rozhodla jedli věnovat Trnavě, aby zdobila město během Vánoc.

 

 

"Je mi to líto. Musela jsem si ji pohladit," popsala žena. Ze stromu ulomila větev, aby si tak mohla "aspoň na chvíli nechat památku".

 

Velký strom už byl totiž nebezpečný. Pokud by ho chtěla odstranit na vlastní náklady, stálo by ji to asi dvě stě eur, více než pět tisíc korun. Takto náklady zaplatilo město. Jedle nyní zdobí trnavskou pěší zónu. Zanedlouho se na ni rozsvítí vánoční ozdoby.
 

ham TN.cz