Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.1. 2016 08:28
Protichůdná prohlášení

Medový skandál: Včelaři stále mlží. Kde se vzala antibiotika?

Zdroj: TV Nova

Český svaz včelařů stále nedokáže vysvětlit, jak se do českého medu, který dodává do obchodů, dostal med ukrajinský, který obsahoval zakázaná antibiotika.

Předsedkyně svazu včelařů se kvůli problému dnes setkala s ministrem zemědělství. Ale ani po tomto setkání není jasněji. Svaz přitom podle ministra popřel informace, které ještě před několika dny sám potvrdil.


Zakázaná antibiotika v medu na začátku listopadu odhalili odborníci vlastně náhodou - v rámci testu, který objednal deník Blesk. Kauza ale záhy nabrala gigantických rozměrů. Ukázalo se, že deklarovaný český med je tak trochu z Ukrajiny.


A svaz včelařů, který ho do obchodů dodal, začal tvrdit, že za chybu sám nemůže, to prý udělal jen jeden zaměstnanec Včelpa - společnosti, kterou svaz včelařů vlastní. Informaci potvrdil nyní už bývalý šéf svazu Karel Brückler i jeho nástupkyně Jarmila Machová.


Dnes je ale všechno jinak. Ministrovi zemědělství předsedkyně chybu evidentně vysvětlit nedokázala. Házení viny na jednoho zaměstnance tak vypadá jako výmluva."Napřed bylo řečeno, že to byl zaměstnanec Včelpa, na druhý den jsem zaznamenal prohlášení, že to zaměstnanec nebyl," kroutí hlavou ministr Marián Jurečka.


Ministr zemědělství se nechal slyšet, že teď ho nejvíc zajímají opatření, která podobným případům zabrání. Až potom, kdo za to může.


Podle informací TV Nova se o návštěvách inspekce na Včelpu dozvídali předem. A svaz včelařů je navíc nejen vlastníkem společnosti Včelpo, ale má také podíl ve výzkumném ústavu včelařském, kde se medy testují. Prostě začarovaný kruh.


U článku byly nedopatřením zveřejněny fotografie medu společnosti, které se tato kauza vůbec netýká. Za tuto chybu se omlouváme. 

pez, Bára Divišová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.1. | 20:48 Jaromír Pokorný
7
To by se před tou slavnou revolucí nestalo!!
12.1. | 21:06 josefvyskoc
-5
ja jim tento med z vcelpa denne, a pravdepodobne diky tem antibiotikum co ...
13.1. | 00:02 yjy
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Já si jen pamatuji Doc. Medonosku, jak nám předváděla na přednáškách svatební rojení FČEL.. A signalizaci zdrojů medu letem dělnic.. Za komunistů to bez antibiotik nešlo..
12.1. | 23:39 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jeste ze mam vlastni rodine prislusniky jako dodavatele medu, vim ze je vporadku a neni pajcovany nicim co do toho nepatri.
12.1. | 22:39 josefvyskoc
0
Náhlasit nevhodný komentář
nekteri zda se nepochopili,ze jsem si s temi antibiotiky delal ( ! ) ...
12.1. | 22:20 Petr Hrušovský
2
Náhlasit nevhodný komentář
To Jaromír Pokorný - upřesním - to by se před tím naším slavným vstupem do EU nestalo....
12.1. | 22:14 josefvyskoc
1
Náhlasit nevhodný komentář
pred revoluci se to opravdu stat nemohlo...to jsme meli ve zradle pro zmenu DDT :) ...tomu se rika "z deste pod okap"...
12.1. | 21:06 josefvyskoc
-5
Náhlasit nevhodný komentář
ja jim tento med z vcelpa denne, a pravdepodobne diky tem antibiotikum co obsahuje jsem nezastonal ani nepamatuju...za me palčák hore,súdruhovia :))))...muj tip: osladte si kavu medem,vynikajici ! :)...
12.1. | 20:48 Jaromír Pokorný
7
Náhlasit nevhodný komentář
To by se před tou slavnou revolucí nestalo!!
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme