Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.6. 2018 15:38
Odsun Němců

Merkelové se zastali Kalousek a Posselt. Řekla prý něco jiného

Bernd Posselt, Miroslav Kalousek
Zdroj: Profimedia
Merkelové se zastali Kalousek a Posselt

Německá kancléřka Angela Merkelová popudila ve středu české politiky svým projevem o migraci. Zmínila totiž, že ani pro odsun Němců po 2. světové válce neexistuje ospravedlnění. Zastal se jí hlavně Miroslav Kalousek a šéf sudetských Němců.

Merkelová svými slovy způsobila obrovskou vlnu kritiky od českých politiků. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že s jejími výroky "hluboce nesouhlasí". Premiér Andrej Babiš zase považuje proslov Merkelové za nepřijatelný, jitří podle něj staré rány.

 

Podobně reagoval i předseda ODS Petr Fiala. "Vytahování věci z minulosti a jejich jednostranná interpretace rozhodně nepomáhají rozvoji vzájemných vztahů," napsal na twitter. Předseda SPD Tomio Okamura dokonce prohlásil, že bude ve Sněmovně požadovat oficiální vymezení české diplomacie.

 

 

A přidal se i předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Kancléřka Merkelová to posuzuje žel jen dnešním pohledem. Dnes nemají etnické odsuny v Evropě místo. Ale po hrůzách 2. světové války bylo společné soužití těžko představitelné," uvedl na twitteru.

 

 

 

České ministerstvo zahraničí reagovalo umírněně, výrok je podle oficiálního vyjádření nutné vnímat v celém kontextu. "Nejde o polemiku s německými sousedy a nikterak ani nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace. Podstata deklarace spočívá ve stanovení historické kauzality a v oboustranném odmítnutí vznášet právní nároky, které by vyplývaly z komplikované minulosti," sdělil resort.

 

Německé kancléřky se z českých politiků zastal především bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Řada významných politiků odsoudila “výroky” A. Merkel o odsunu. Prohlašuji, že odsuzuji jejich lacinou a manipulativní kritiku. Populismus a nesnášenlivost přinášejí krátkodobé politické body. Dlouhodobě však mají na společnost devastující dopad," napsal na twitteru.

 

 

 

Podobný postoj mají i Piráti. "Už v roce 1997 byla přijata Česko-německá deklarace, která připouští, že obě strany mohou mít různý pohled na minulost, ale nechtějí tím zatěžovat své budoucí vztahy. To platí a tím se budeme řídit. Výrok paní Merkelové tedy chápu jako součást vnitroněmecké debaty, která pro nás nemá význam," uvedl pirátský poslanec Mikuláš Peksa.

 

Merkelové se zastal také šéf sudentských Němců Bernd Posselt, který kritizoval útoky českých politiků. "Část českého establishmentu se nachází na skluzavce do komunistické minulosti. Vyhánění je základním porušením lidských práv a žádný demokrat jej nesmí zlehčovat, nebo dokonce ospravedlňovat," prohlásil.

 

Politologové a odborníci na diplomacii navíc upozornili, že Merkelová ve svém projevu nemluvila přímo o Česku a její slova jsou vytržená z kontextu. Výrok o vysídlení německého obyvatelstva ze středních a východních zemí byl jen krátkou součástí celého proslovu.

 

 

Merkelová mluvila o uprchlících při středeční vzpomínce na oběti vysídlení v Berlíně. "Vyhnání a útěk Němců byly především bezprostředním následkem Němci započaté druhé světové války a nevýslovných zločinů nacionálněsocialistické diktatury," řekla. "To ale nemění nic na tom, že pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění," zdůraznila.

 

Kancléřka hovořila také o "hořké nespravedlnosti", kterou připodobňovala k dnešní situaci. "Až dva miliony lidí přišly následkem vyhnání a útěku o život," poznamenala také Merkelová. Další miliony si musely poradit se ztrátou domova, majetku či přátel a začít nový život ve válkou zničené zemi.

epa TN.cz
Reklama