Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.3. 2016 12:55
Pozor!

Nebezpečné medy se dostaly mezi nás! Zkontrolujte si šarže

Nevyhovující potraviny - Dědečkův med květinový lesní
Zdroj: Potravinynapranyri.cz

Státní veterinární správa znovu upozorňuje na nebezpečné medy od firmy Včelpo. Vydala seznam šarží medu, které obsahují antibiotika. Některé z nich totiž mohou mít lidé ještě doma, doba spotřeby vyprší až v roce 2018.

Firma Včelpo prodávala med, který obsahoval vysokou dávku antibiotik. Nebezpečný med mohou mít lidé ještě doma a ani o tom neví. Státní veterinární správa (SVS) se proto rozhodla zveřejnit šarže, v nichž se antibiotika našla.

 

"Spotřebitelé mohou mít stále doma med od této firmy, v němž laboratorní vyšetření potvrdila rezidua antimikrobiálních látek," uvedl mluvčí SVS Petr Majer. Lidé, kteří zjistí, že některý z desítky uvedených medů mají, by ho rozhodně neměli konzumovat.

 

"SVS bohužel nemůže garantovat, že obchodníci přijmou zmíněné šarže medů jako reklamaci," sdělil Majer. I přesto by měli občané zkusit nebezpečný med vrátit. Stažený med, který společnost Včelpo neprodala, by měl být spálen nebo vyvezen do jiných zemí, kde antibiotika v medu nezakazují.

 

Tabulka - Seznam šarží medu obsahujících rezidua antibiotik

 

Antibiotika sice léčí včely, v Evropské unii jsou však pro ně zakázané. Léčivé látky by totiž mohly maskovat přítomnost nebezpečných chorob a mohou být také rizikem pro lidstvo do budoucna.

 

 

"Konzumace inkriminovaných medů nepředstavuje akutní nebezpečí pro zdraví obyvatel. Zbytky těchto léčiv v potravinách však z dlouhodobého hlediska zvyšují odolnost bakterií vůči antibiotikům, a tedy snižují jejich účinnost," doplnil Majer.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Brněnští vědci varují před slivovicí! Odteď už si panáka pořádně rozmyslíte

Vyhazujete skořápky od vajec? Pak děláte obrovskou chybu!

epa TN.cz