Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.11. 2017 22:16
povolební vyjednávání

Německo stále čelí politické krizi. Může ohrozit Evropskou unii!

Zdroj: TV Nova

Německo i nadále čelí politické krizi. Prezident se tam snaží přimět strany k dialogu, aby zabránil novým volbám. Zatěžkávací zkouška, kterou země podstupuje, může mít podle odborníků celoevropskou odezvu. Politická nestabilita v zemi může zbrzdit vývoj Evropské unie.

Lídři pěti parlamentních stran se sjíždí na zámek Bellevue - uvnitř zdí berlínské rezidence německého prezidenta už několik dní probíhají jednání, která mohou ukončit politickou nestabilitu v zemi. Prezident Steinmeier chce zabránit předčasným volbám.

 

"Očekávám, že budou všichni ochotni vyjednávat, aby se v dohledné době zformovala nová vláda," řekl prezident Frank-Walter Steinmeier. "Chtěli jsme politickou změnu a ta není v této koaliční sestavě možná," tvrdí předseda německých svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner

 

Německo se ocitlo na rozcestí. Vytvoření menšinové vlády je podle odborníků přijatelné jen na kratší dobu - pro koalici nedisponující většinou křesel v parlamentu bude složité prosazovat zákony. Tlaku teď čelí lídr sociálnědemokratické SPD. Ve straně se stále silněji ozývají hlasy vyzývající ke spolupráci s konzervativní unií. Napětí pociťuje celá Evropa.

 

"Reakce ze zahraničí svědčí o tom, že Evropa i ostatní země světa očekávají, jak se situace vyvine. Čelíme velkým výzvám. Stejně jako my potřebujeme silné sousedy i naši sousedé vyžadují spolehlivého partnera," řekl předseda německého parlamentu Wolfgang Schaeuble.

 

 

Německo hraje důležitou roli v budoucí podobě Evropské unie a bez fungující vlády nemůže přijímat důležitá rozhodnutí. I francouzský prezident potřebuje ve svých reformních snahách podporu Německa. "Zmrazení procesu rozhodně není v našem zájmu," řekl prezident Francie Emmanuel Macron.

 

Příležitost k diskuzi o budoucnosti EU dostanou evropští lídři v už polovině prosince na summitu Evropské rady.

ham TN.cz
Reklama