Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 8. 2017
Vysoká tráva škodí

Neseká váš soused pravidelně trávu? Hrozí mu mastná pokuta!

sekačka trávy
Zdroj: Oficiální zdroj

Jak se bránit proti sousedům, co se nestarají o svůj pozemek a ohrožují tím vaši zahradu nebo zdraví? Podporu máte zakotvenou v zákoně!

Možná se vám stalo, že se na vaší zahradě objevil plevel, třebaže se o ni pečlivě staráte. Takových případů je jistě bezpočet. Zpravidla za to může soused, který se buďto málo stará o svůj pozemek, anebo vůbec.

 

Je jedno, zda se jedná o strom, který ohrožuje váš pozemek nebo dům, nebo v pravidelném časovém rozpětí neseče trávu, jejíž přílišná výška a zaplevelení může ohrozit váš upravený pozemek. Povinnost majitele starat se o jeho pozemek totiž vyplývá ze zákona o rostlinolékařské péči.

 

Tento zákon z roku 2004 nicméně nespecifikuje, v jakém časovém horizontu by se měl vlastník pozemku o svou zahradu starat. Zpravidla se zákon konkretizuje ve vyhláškách jednotlivých obcí, ve kterých se může objevit i sankce za porušení povinností majitele. Obce ve svých vyhláškách mohou poukázat i na další zákony, které zmiňují i peněžní sankci.

 

 

Například zákon o obcích, ve kterém se píše, že právnické a fyzické osobě může být obcí uložena pokuta ve výši až 100 000,- Kč. Dalším instrumentem může být zákon o přestupcích. Pokud majitel neudržuje čistotu a pořádek do takové míry, že to naruší vzhled obce, pak v takovém případě může obec uložit pokutu až do 10 000,- Kč.

 

Zaplevelené pozemky mohou nejenom kazit vzhled obce, ale také škodí alergikům. Daleko nebezpečnější je vysoká tráva či příliš starý strom v blízkosti krajnic silnic, kde může dojít k dopravním nehodám. Pokud hodláte řešit spor se sousedem ohledně jeho pozemku, rozhodně si prostudujte vyhlášku obce, ve které žijete. Jestliže ústní dohoda nepostačí, pak je to vaše jediná šance. 

luv TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.8. | 13:01 jsemrenca
21
To jako kazdy musi mit hned anglicky travnik,jinak je pokuta? Sakra v jakem ...
7.8. | 21:10 Jiří Sataba
1
randap trávník srovná na dlouho
7.8. | 21:10 Jiří Sataba
1
Náhlasit nevhodný komentář
randap trávník srovná na dlouho
7.8. | 16:40 Barbora Doleželová
11
Náhlasit nevhodný komentář
zlatý komunisti, těm bylo ukradený jakej kdo má trávník, ty se starali, aby bylo na důchody
7.8. | 16:40 Jaromír Pokorný
6
Náhlasit nevhodný komentář
7.8. | 15:41 Petr Kelenda: Není nic snazšího než komunisty zas na všech stupních volit, já už mám jasno!!
7.8. | 16:02 kalousy
7
Náhlasit nevhodný komentář
Fakt za komárů bylo líp , když bude každý kosit co to jde , tak co potom budou dělat včeličky. za komárů byla vysoká jako prase , a děda ji pokaždé potom kosil kosou.Nikdy tolik alergie nebylo Dnes jenom kravál sekaček ,poplenice na trávu, a prý samá alergie. A alergie je hádejte z čeho ? Ž.
7.8. | 15:45 Miroslav Petr
9
Náhlasit nevhodný komentář
Celý článek je jako většina ostatních blábol, vypocený autorem za účelem mrzkého zisku. (luv TN.cz- zamyslete se, co jste zplodil za blbost)
7.8. | 15:41 Petr Kelenda
13
Náhlasit nevhodný komentář
Vymyšlete už někdo konečně stroj času abych se mohl vrátit zpátky do sedmdesátých let minulého století.V této praštěné době se fakt nedá normálně žít!
7.8. | 14:20 jiři nepraš
18
Náhlasit nevhodný komentář
Za komunistů toto nebylo, nyní jen samé příkazy zákazy pokuty odebrání poplatky a já nevím co ještě dalšího vše jen občane PLAŤ
7.8. | 13:01 jsemrenca
21
Náhlasit nevhodný komentář
To jako kazdy musi mit hned anglicky travnik,jinak je pokuta? Sakra v jakem prastenem svete to zijeme? Zlate za komunistu
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme