Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2017 20:36
drahé máslo

Nevyvážejte máslo do zahraničí, vyzvala potravinářská komora

Zdroj: TV Nova

Prezident Potravinářské komory vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. Má to zamezit dalšímu růstu cen této základní potraviny podobně jako kontroly. Ty už na výzvu premiéra Sobotky zahájil Specializovaný finanční úřad. Jejich výsledky ale budou známy až- za několik týdnů.

Koupit máslo za osmdesát korun už není nic nemožného, štáb TV Nova máslo s takovou cenovkou našel v jedné prodejně na Tachovsku.

 

Na vysokou cenu másla minulý týden zareagoval premiér Sobotka, který pověřil ministerstvo financí, aby zahájilo kontroly u producentů a prodejců másla. Svaz obchodu a cestovního ruchu označil jeho krok za předvolební populismus. Nicméně kontroly už začaly.

 

"Provádíme takzvaná cenová šetření. Výsledkem by měla být analýza, která by mohla či nemohla odhalit případný problém," prozradila TV Nova mluvčí Specializovaného finančního úřadu Zdeňka Hušáková.

 

České mlékárny se ale kontrol nebojí. "Kdyby přišla jakákoliv státní kontrola, nemáme s tím žádný problém," tvrdí ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.

 

 

"Nařízení pana Sobotky se mi zdá poněkud přehnané. Cenu vstupní suroviny, smetany, pro výrobu másla přeci neurčuje tuzemský trh a tuzemští výrobci, ale zahraniční poptávka a stav nedostatku/přebytku na zahraničním trhu," vysvětluje Marek, proč je máslo drahé.

 

Bedřich Štecher z Jaroměřické mlékárny upozorňuje, že dlouhodobá průměrná spotřeba másla na jednoho obyvatele ČR je 5 kg. "Při současné ceně másla je dopad do ročních výdajů jednoho obyvatele za máslo přibližně 50 korun měsíčně," řekl TV Nova Štecher.

 

 

Pomoci by mohla i výzva prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana. Ten na dnešním Žofínském fóru vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí.

 

"Hysterie kolem nakupování másla do zásoby je naprosto zbytečná. Tím se vyvolávají akorát další obtíže se zásobováním," upozornil Toman s tím, že se tak akorát vytváří tlak na růst cen.
 

vbo, Vlastimil Hromíř TN.cz