Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2017 20:36
drahé máslo

Nevyvážejte máslo do zahraničí, vyzvala potravinářská komora

Zdroj: TV Nova

Prezident Potravinářské komory vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. Má to zamezit dalšímu růstu cen této základní potraviny podobně jako kontroly. Ty už na výzvu premiéra Sobotky zahájil Specializovaný finanční úřad. Jejich výsledky ale budou známy až- za několik týdnů.

Koupit máslo za osmdesát korun už není nic nemožného, štáb TV Nova máslo s takovou cenovkou našel v jedné prodejně na Tachovsku.

 

Na vysokou cenu másla minulý týden zareagoval premiér Sobotka, který pověřil ministerstvo financí, aby zahájilo kontroly u producentů a prodejců másla. Svaz obchodu a cestovního ruchu označil jeho krok za předvolební populismus. Nicméně kontroly už začaly.

 

"Provádíme takzvaná cenová šetření. Výsledkem by měla být analýza, která by mohla či nemohla odhalit případný problém," prozradila TV Nova mluvčí Specializovaného finančního úřadu Zdeňka Hušáková.

 

České mlékárny se ale kontrol nebojí. "Kdyby přišla jakákoliv státní kontrola, nemáme s tím žádný problém," tvrdí ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.

 

 

"Nařízení pana Sobotky se mi zdá poněkud přehnané. Cenu vstupní suroviny, smetany, pro výrobu másla přeci neurčuje tuzemský trh a tuzemští výrobci, ale zahraniční poptávka a stav nedostatku/přebytku na zahraničním trhu," vysvětluje Marek, proč je máslo drahé.

 

Bedřich Štecher z Jaroměřické mlékárny upozorňuje, že dlouhodobá průměrná spotřeba másla na jednoho obyvatele ČR je 5 kg. "Při současné ceně másla je dopad do ročních výdajů jednoho obyvatele za máslo přibližně 50 korun měsíčně," řekl TV Nova Štecher.

 

 

Pomoci by mohla i výzva prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana. Ten na dnešním Žofínském fóru vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí.

 

"Hysterie kolem nakupování másla do zásoby je naprosto zbytečná. Tím se vyvolávají akorát další obtíže se zásobováním," upozornil Toman s tím, že se tak akorát vytváří tlak na růst cen.
 

vbo, Vlastimil Hromíř TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.10. | 05:43 luckyluke
5
zákazníci mi obchod skoro zdemolují a odradí jiné zákazníky,kteří si ke mně ...
3.10. | 21:33 overal
0
Co takhle zákaz vývozu másla, jako strategicko obranné suroviny a je vyřešeno!
4.10. | 14:23 Bohumír Panuš
1
Náhlasit nevhodný komentář
Celá vláda má "máslo na hlavě."
4.10. | 14:19 Bohumír Panuš
1
Náhlasit nevhodný komentář
Český výrobce má nejdříve zajistit dodávky na domácí trh a teprve přebytek, pokud nějaký je, vyvézt. KDO OVLÁDÁ ČESKÉ MLÉKÁRNY?
4.10. | 12:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
4.10. | 08:39 maxfox: Taky mně to přijde nelogické, ale možná to mají dlouhodobě nasmlouvané i za nevýhodnou cenu
4.10. | 09:36 Jan Kotlej
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dobrý den vážení, tak a zase je to tady jak už jsem dříve psal,vláda vymyslí další problém a potom ho chce sama řešit,"tak jen tak dál" Jan Kotlej
4.10. | 09:26 Roman Skala
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom ho vyvezte, já si ho tam koupím.
4.10. | 08:39 maxfox
2
Náhlasit nevhodný komentář
4.10. | 05:39 luckyluke myslí ti to obchodně,ale proč budu vyvážet máslo do Anglie za 30,-Kč, když doma za něj mohu dostat třeba 40,- Kč ?
4.10. | 05:46 luckyluke
3
Náhlasit nevhodný komentář
Určitě nedostáváme víc než dáváme.Ve většině firem jsou cizí majitelé a vše co vydělají,odchází do ciziny.Pak stát hledá možnost jak oškubat lidi dole.
4.10. | 05:43 luckyluke
5
Náhlasit nevhodný komentář
zákazníci mi obchod skoro zdemolují a odradí jiné zákazníky,kteří si ke mně přišli nakoupit jiné zboží.Pokud budeme volit ty,kteří nebudou jen poklonkovat EU,tak to třeba bude i trochu jiné.EU nás jen vysává
4.10. | 05:39 luckyluke
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ač jsem nikdy nebyl na straně obchodníků,tak nyní jsem.Proč bych si nenasadil vysokou cenu na výrobek,po kterém zákazníci šílí?Je to jednoduchá rovnice.Dal bych máslo za 100 Kč.Pokud bude zájem klesat,buu cenu snižovat dle poptávky,aby mi nezbylo v obchodě a nezkazilo se.Když dám nízkou cenu,
3.10. | 22:34 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
dnešní stav je dúsledek odborníka spekulanta o jakých se zde píše porát do kolečka a přitom to žádný odborník není, nýbrž podvodník, dalo by se spekulovat, že někde v česku je uloženo ve skladech produkce másla za dejme tomu 5 let výroby, aby prodejci mohli mít marži hodně přes 100%