Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2017
VYVRÁCENÍ ZÁHADY?!

Legenda o sněžném muži Yettim: Vědci udělali přelomový objev

Yetti
Zdroj: Profimedia
Je Yetti skutečný? Ilustrační foto

Jedna z nejznámnějších legend o sněžném muži Yettim se možná stane brzy minulostí. Vědci podrobili některé poznatky o jeho existenci analýze DNA. Nová podrobná studie existenci této chlupaté a přerostlé bytosti vyvrací.

Záhadné pozůstatky po sněžném muži Yettimu jsou podle studie falešné. Všech osm nalezených exemplářů, včetně kostí, zubů, kůže, vlasů a výkalů, podrobili vědečtí pracovníci analýze DNA a zjistili, že se u většiny z nich jedná o ostatky medvědů, jeden kousek pak pochází ze psa.


Všechny tyto ostatky nalezené v Himálajích a na Tibetské Plošině byly původně prohlášeny za důkazy výskytu sněžného muže Yettiho. Testy DNA ale prokázaly, že nemají nic společného s chlupatými bytostmi, o kterých kolují legendy.

 

Vedoucí výzkumu Dr. Charlotte Lindqvistová z University of Buffalo v USA uvedla pro deník The Mirror: "Naše zjištění silně naznačují, že biologické základy Yettiho lze nalézt u místních medvědů a naše studie ukazuje, že genetika je schopna odhalit i jiná, podobná tajemství." A dodává: "Je zřejmé, že velká část legendy o Yettim má co dělat s medvědy."

 

 

Příběhy o sněžném muži se poprvé objevily v západní kultuře v 19. století. Četné pozorování stvoření a jeho stopy byly doloženy pouze na rozmazaných fotografiích nebo neklidných videozáznamech. V průběhu dalších let však nikdo nepřišel s žádným dostatečným důkazem, že je Yetti skutečný.

 

Vzorek kůže, jak se později ukázalo, pocházel od asijského černého medvěda a kosti od tibetského medvěda hnědého. Kromě vyvrácení mýtu o Yettim posloužil výzkum také k odhalení cenných informací o evoluční historii asijských medvědů. Dr. Lindqvistová k tomu dodává: "Medvědi v tomto regionu jsou zranitelní a někteří dokonce kriticky ohrožení, ale o jejich historii se toho zatím moc neví."

ten TN.cz