Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.12. 2015 13:39
astronomie

NEBESKÁ PODÍVANÁ: Geminidy krásně rozzářily oblohu! FOTO 

Geminidy
Zdroj: NASA/Twitter

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos velice příznivé podmínky pro sledování. I přesto, že maxima roj dosáhl 14. prosince kolem 19. hodiny, stále je možnost zahlédnout na nebi prolétající meteory a to až do 17. prosince.

Během maxima bylo možné na nebi zaznamenat okolo 100 meteorů za hodinu, přičemž celkový počet měl v ideálních pozorovacích podmínkách přesáhnout 1000, uvedl v tiskovém prohlášení Astronomický ústav AV ČR.

 

Aktivita roje je patrná již od 7. prosince a i přes to, že svého maxima dosáhl roj v pondělí 14., je možné sledovat prolétající meteory až do čtvrtka 17. prosince. Další vhodné pozorovací podmínky pro roj Geminidy nastanou až v prosinci roku 2017. Dalšího aktivnějšího roje se ale dočkáme už v noci ze 3. na 4. ledna 2016, kdy budou vrcholit Kvadrantidy.

 

 

Meteorický roj je jev, při kterém meteoroidy (pozn. red.: částice meziplanetárního prachu) křižují zemskou dráhu a částice prachu se při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, postupně se vypařují a vytváří za sebou zářící stopu. Název roje Geminidy pochází z latinského názvu pro souhvězdí Blíženců (Gemini).

 

17

GALERIE: Roj Geminidy

Zdroj: ESA/Twitter

Geminidy

Hodnocení:

 

Na mnoha místech České republiky bylo v období maxima zataženo, pokud se vám i přes to podařilo meteorický roj vyfotografovat, pošlete nám vaše fotky na mail zpravy@nova.cz, vaše úlovky zveřejníme v galerii.

 

 

O geminidech se blíže vyjádřil Ing. Jan Šifner z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

klma TN.cz