Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2017 21:30
Výročí převrat

Od zmařeného puče v Turecku uběhl rok, Erdogan slíbil zúčtování

Turecko si připomnělo první výročí neúspěšného pokusu o státní převrat. Do ulic vyšly desetitisíce lidí a vše se točilo hlavně kolem prezidenta Erdogana. Ten stihl odhalit památník v Istanbulu a v Ankaře přednést projev. Slíbil, že potrestá zrádce.

Desetitisíce lidí s vlajkami v rukách zaplavily ulice Istanbulu i Ankary. Stoupenci prezidenta Erdogana si připomněli první výročí neúspěšného pokusu o puč, který kontroverzní prezident využil k posílení moci.

 

U ikonického mostu mučedníků v Istanbulu, kde před rokem povstání vypuklo, odhalila hlava státu velkolepý památník připomínající smrt 250 lidí, kteří při pokusu o převrat přišli o život. Odpůrcům pohrozil smrtí.

 

Při ceremoniálu v Ankaře Erdogan slíbil podepsat zákon povolující trest smrti okamžitě, jakmile ho parlament schválí. A to i přesto, že mu lídři Evropské unie vzkázali, že si tím Turecko definitivně zavře dveře do Evropy. Dal také jasně najevo, že bude pokračovat v upevňování moci.

V Turecku už rok platí výjimečný stav a Erdogan díky němu vládne prostřednictvím dekretů. Po neúspěšném puči zahájil v zemi rozsáhlé čistky. Ve vězení skončilo 50 tisíc jeho odpůrců, 150 tisíc státních zaměstnanců přišlo o práci. Odpůrci režimu oslavy bojkotovali.

 

Erdogan ze zorganizováni puče viní duchovního Fetulaha Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech. Ankara naléhá na Spojené státy, aby ho vydaly ke stíhání. To Washington odmítá.

pez, Kateřina Kučerová TN.cz