Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.4. 2018 20:41
schůzka v lánech

Okamura: Bude-li ANO chtít, může vláda vzniknout za půl hodiny

Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman si přeje, aby vznikla vláda ANO, SPD a KSČM, prohlásil po setkání s prezidentem v Lánech předseda SPD Tomio Okamura. Jednání o programu s hnutím ANO jsou podle Okamury z 95 až 99 % hotová a pokud bude Andrej Babiš chtít, mohla by vláda s důvěrou vzniknout během půl hodiny.

Tomio Okamura po schůzce s prezidentem zdůraznil, že si Miloš Zeman přeje vládu v nějaké konstelaci hnutí ANO, SPD a KSČM. "Pakliže nás pan premiér neosloví, oslovíme pana premiéra a předsedu KSČM Filipa a ta jednání budeme iniciovat. Víme, že ta většina je možná. Řešením nejsou předčasné volby," řekl Okamura.

 

S prezidentem se o obsazení vládních pozic nebavili, ale SPD požaduje, aby ve vládě byli ministři "kteří dokážou splnit programové prohlášení vlády," uvedl Okamura. Hnutí tak vadí třeba ministr dopravy Dan Ťok a ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který ale avizoval, že ve vládě končí.

 

Hnutí SPD má problém také s ministrem zahraničí Stropnickým, který podle Okamury razí jinou zahraniční politiku, než by si hnutí představovalo. "A paní Šlechtová není odbornicí na obranu," dodal Okamura.

 

Domluva mezi ANO a SPD by podle Tomia Okamury byla snadná, protože většinu bodů už obě hnutí projednala na předchozích jednáních. "Programové prohlášení budoucí vlády je z 95 až 99 % hotové. Pakliže se vrátí ANO k jednání s SPD, může rychle vzniknout vláda s důvěrou," řekl Okamura. Podle něj by taková koalice mohla vzniknout dokonce za půl hodiny až za hodinu.

 

Třecím bodem je zákon o referendu. ANO má problém s tím, aby v něm mohli občané rozhodovat o mezinárodních smlouvách, tedy třeba o vystoupení z EU a z NATO. Okamura naznačil možný kompromis. "Rozhodnutí v referendu by ratifikovaly ústavní většinou obě komory Parlamentu," navrhuje.

 

Po jednání s prezidentem zmínil šéf čtvrté nejsilnější strany v Poslanecké sněmovně také základní programové body SPD. Kromě nulové tolerance migrace, zákazu propagace Islámu a přímé demokracie jde třeba o zvyšování důchodů, přeskupení sociální podpory, podporu živnostníkům a řešení dluhových pastí.

 

 

 

Od 16:30 zasedá ve Sněmovně také vedení hnutí ANO a tématem je hlavně jednání o vládě - potažmo případná spolupráce s SPD. Někteří politici z nejsilnějšího povolebního subjektu totiž už před časem řekli, že spolupráci s Tomiem Okamurou odmítají a že by se v takovém případě odmítali na takové vládě vůbec podílet.

 

Hnutí ANO je teď navíc v krizi, protože kromě patové situace při sestavování vlády jeho řady v poslední době opouští někteří jeho členové.

mom/Šimon Pilek TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama