Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.4. 2018 12:18
Bílé přilby

Po útoku v Sýrii zemřelo až 70 lidí, mělo jít o chemickou zbraň

Střety ve Východní Ghútě neustávají
Zdroj: Profimedia

Podle záchranářů a mediků po útoku v syrském městě Dúma zemřelo nejméně 40 lidí, další zprávy hovoří až o 70 obětech. Údajně měl být použit plyn, po kterém se civilisté dusili a vykazovali další zdravotní problémy, uvádí BBC. Panují obavy, že obětí bude mnohem více.

Informace o útoku plynem zatím nebyla potvrzena nezávislým zdrojem, podle syrské státní agentury Sana se jedná o vykonstruovanou lež skupiny Džajš al-Islám, která se tak snaží zpomalit postup syrské armády.

 

Organizace spolupracující se syrskými nemocnicemi potvrdily BBC 70 obětí, číslo ale může být mnohem vyšší, v oblasti zatím probíhá ostřelování. Někteří lidé měli být hospitalizování se symptomy, jako jsou křeče a pěnění z úst.

 

Údajně mělo jít o barelovou bombu shozenou z vrtulníku, organizace Bílé přilby zveřejnila na Twitteru otřesné záběry zachycující oběti s pěnou u úst.

 

 

Americké ministerstvo zahraničí již oznámilo, že zneklidňující zprávy o možném útoku monitoruje. Dodalo také, že pokud byly použity chemické látky, měla by se klást vina Rusku.

 

Poslední povstalecká skupina, která působí ve východní Ghútě u Damašku, chce vyjednávat se syrskou vládou. Oznámila to dnes syrská státní televize. Podle jejího vládního zdroje rozhovory začnou ještě dnes.

 

Skupina Džajš al-Islám, kterou tvoří převážně lidé z Dúmy, zatím tuto informaci nepotvrdila. Její zástupce Muhammad Allúš v sobotu řekl, že se vyjednávalo až do čtvrtka a že rozhovory skončily neúspěšně kvůli neshodám mezi spojenci Damašku. Kromě Ruska jsou jimi Írán a libanonský Hizballáh. Syrská armáda pak obnovila útoky na Dúmu.
 

klma TN.cz
Reklama