Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2016 13:06
Rozpadne se Spojené království?

Severní Irové a Skotové chtějí hlasovat o nezávislosti na Londýnu

Stoupenci Brexitu smutní
Zdroj: Profimedia
Stoupenci Brexitu smutní

Odchod Spojeného království z Evropské unie by měl vyústit v referendum o sjednocení Severního Irska s Irskou republikou. Dnes to podle agentury Reuters oznámila irská republikánská strana Sinn Féin. Obdobně mluví také skotští nacionalisté

"Tento výsledek dramaticky změnil politickou mapu zde na severu Irska a my zvýšíme úsilí v naší věci, abychom vyvolali hlasování o hranici," prohlásil o myšlence sjednoceného Irska Declan Kearney z vedení Sinn Féin.

 

Britská vláda se podle Kearneyho vzdala jakéhokoli mandátu hájit zájmy obyvatel Severního Irska, jehož obyvatelé by podle výsledků britského referenda měli opustit Evropskou unii, i když se sami vyslovili pro setrvání v tomto bloku.

 

 

kotové mají právo na nové referendum o nezávislosti na Británii, neboť jsou proti své vůli nuceni opustit Evropskou unii. Listu The Telegraph to dnes řekl bývalý lídr skotských nacionalistů Alex Salmond. Podle první ministryně Skotska Nicoly Sturgeonové dali Skotové ve čtvrtečním referendu jasně najevo, že chtějí zůstat v EU. Británie však podle průběžných výsledků a odhadů britských televizí zvolila odchod.

 

 

"Z tohoto hlasování jasně vyplývá, že obyvatelé Skotska vidí svou budoucnost jako součást Evropské unie," uvedla v prohlášení po sečtení všech skotských obvodů Sturgeonová. Ve Skotsku se pro setrvání Británie v EU vyslovilo téměř 1,7 milionu voličů, zatímco proti byl milion. K urnám však přišlo pouze 67,2 procenta, což je téměř pět procentních bodů méně než byl celobritský průměr.

 

Sturgeonová v poledne prohlásila, že Skotsko musí zvážit další referendum o nezávislosti. Skotská vláda prý začne připravovat další referendum. Musí zařídit, aby Skotsko proti své vůli nebylo vytaženo z Evropské unie.

 

Někteří skotští nacionalisté včetně bývalého prvního ministra Salmonda začali ihned mluvit o dalším hlasování o nezávislosti na Británii, které by Skotům umožnilo znovu přistoupit k EU. Salmond však připomněl, že harmonogram vystoupení Británie záleží na dalších krocích premiéra Davida Camerona a na průběhu vyjednávání o budoucích vztazích unie a Británie. Teprve podle toho bude možné říci, zda a kdy Skotové skutečně referendum vypíší, řekl Salmond.

 

Právě on dovedl Skotsko jako první ministr k minulému separatistickému plebiscitu. V tom však před dvěma lety převážili zastánci setrvání ve svazku s Británií rozdílem více než deseti procentních bodů.

 

vbo tn.cz / ČTK