Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.5. 2018 15:12
Proti byly KSČM, SPD a ANO

Sněmovna nebude řešit výroky prezidenta Zemana o novičoku

Ve 14 hodin začala schůze Poslanecké sněmovny, na které poslanci mimo jiné měli opět projednat kauzu novičok. Zabývat se konkrétně měli výroky prezidenta Miloše Zemana. Na návrh komunistů byl s podporou ANO a SPD ale tento návrh z jednání stažen!

"KSČM dlouhodobě odmítá snahy dehonestace přímo zvoleného prezidenta ČR za to, že se snaží zodpovědět dotazy občanů. Plnil funkci prezidenta a požádal patřičné orgány o vysvětlení situace, která v ČR nastala po kauze novičok. Občané jsou odpovědí pana prezidenta spokojeni, možná někteří jsou nespokojeni a snaží se toho využít, aby dehonestovali a dokonce pohnali prezidenta k nějaké trestní zodpovědnosti. Toto zásadně odmítáme," uvedl komunistický poslanec Leo Luzar.

 

Anketa

Má být prezident Zeman souzen za velezradu kvůli výrokům o novičoku?

Hlasovalo 8296 lidí.
Komunisté navrhli stáhnout z programu úterní schůze bod, v rámci kterého se poslanci chtěli ke kauze novičok a výrokům prezidenta vyjádřit. Pro hlasovalo 73 ze 74 přítomných poslanců ANO, všech 21 přítomných poslanců SPD, 14 komunistů a jeden poslanec ČSSD, místopředseda strany Jaroslav Foldyna.

 

Bod ze schůze vypadl přesto, že se na jeho projednání předtím dohodl organizační výbor sněmovny. "ODS podporovala zařazení bodu, abychom se vyhnuli mimořádné schůzi, kterou chtěli někteří poslanci svolat," upozornil předseda ODS Petr Fiala.

 

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek upozornil, že jeho strana bude shánět podpisy pro svolání mimořádné schůze. Že teď poslance nejspíš k novičoku čeká speciální schůze, potvrdil i šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek.
 

Prezident Zeman na základě zpráv tajných služeb prohlásil, že se v Česku tento nervový plyn vyráběl. Tajné služby, ministerstvo obrany i premiér to ovšem vyloučili. Podle senátorů Starostů a nezávislých tím Zeman nahrál Rusku a chystají obvinění Zemana z velezrady.

 

Na žádost senátorů se výroky prezidenta Miloše Zemana v kauze novičok zabývají odborníci na ústavní právo. Ti mají říct, zda je ústavní žaloba na místě. Ještě předtím by ale měla své stanovisko vydat sněmovna.

 

Senát může podat žalobu ve chvíli, kdy s ní budou souhlasit tři pětiny senátorů a tři pětiny poslanců. "Prezident je přímo volený a má právo na svůj názor. Nevím, proč by měl být obžalován," nechápe humbuk místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

 

 

"Pan prezident jednak zveřejnil utajované informace, jednak nemluvil úplně pravdu o tom, jak je to s novičokem v České republice," kontruje Petr Gazdík z hnutí STAN.

 

Ještě tvrdší slova volí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého "míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze."

 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twiteru označil Starosty za extremisty, kteří dalším útokem na prezidenta ohrožují demokracii v Česku. To, zda je ústavní žaloba proti prezidentu republiky na místě, by měli odborníci na ústavní právo rozhodnout do konce června.

pez, Šimon Pilek, Jaroslav Brousil TN.cz
Reklama