Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2016 07:26
Vaše téma

Taťjana Kubíková: Vedení školy při řešení šikany neselhalo

Zdroj: TN.cz

V minulém týdnu otřásl Českem případ brutální šikany učitelky na Střední průmyslové škole v Praze Na Třebešíně. Pedagožka nakonec zemřela. Hostem pořadu Vaše téma byla zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková, která přiblížila, jak se k tomuto tématu staví vedení školy a jaké kroky chystá v budoucnu.

Prvním probíraným tématem byla šikana studentky, ke které došlo ještě před šikanováním učitelky. Škola v tomto případě podle zástupkyně postupovala přesně podle stanovených plánů a nijak nepochybila. Ihned po oznámení začalo vedení vzniklou situaci řešit, konkrétně nabídlo studentce individuální studijní plán a snažilo se eliminovat situace, ve kterých k šikanování mělo docházet, tím, že učitelé nabídli studentce doprovod mezi hodinami. V hodinách, kdy je přítomný vyučující, by k těmto situacím docházet nemělo.

 

Pro poskytnutí individuálního studijního je nutná odborná zpráva od lékaře, vedení školy mělo podle některých informací požadovat změnu obsahu tak, aby neobsahovalo slovo šikana. K tomu ale podle Taťjany Kubíkové nedošlo.

 

 

O šikaně učitelky Ludmily V. škola věděla už dřív. "Je pravda, že vedení školy obdrželo dne 12. ledna 2016 informaci o šikaně. Někteří žáci, kterým to nebylo lhostejné, předali vedení školy videozáznamy zachycující nepřípustné jednání jiných žáků. Vedení školy okamžitě tyto informace prošetřilo a do 48 hodin potrestalo viníky podmíněným vyloučením ze studia a trojkou z chování," uvedla zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková.

 

 

Velkým problémem podle zástupkyně ředitele bylo, že škola při původním posuzování závažnosti měla k dispozici zcela jiný záznam než se objevil v médiích. Z toho, který se objevil v médiích, by škola vyvodila mnohem závažnější důsledky.

 

Vedení proto podle Kubíkové nepochybilo a není zatím důvod k rezignaci ani ředitele ani nikoho dalšího. Podle ní selhaly zavedené postupy, které teď škola bude měnit. Hovořilo se o zavedení kamerového systému a změnách při prevenci patologického chování, jako jsou kurzy a přednášky například od policie.

 

Jedním z problémů je podle zástupkyně ředitele také to, že se učitelka s problémem nesvěřila dříve, dokonce se sama snažila studenty hájit.

 

 

Dalším hostem pořadu Vaše téma byla psycholožka Mgr. Tereza Konrádová, která se snažila problematiku šikany blíže rozebrat. Obecně je šikana sociálně patologický jev, kterého se účastní šikanátor, šikanovaný a tiché publikum. V tomto konkrétním případě se jednalo o výměnu rolí a moci.

 

Správný postup při zjištění šikany je podle ní individuální případ od případu, ale je velice důležitá práce s kolektivem, která je mnohem důležitější než trestání agresora. Prvotně je nutné zjistit příčiny agresivního jednání, proč k němu dochází, poté by měla být snaha napravit vztahy ve skupině a patologické chování eliminovat. Samozřejmě je nutné přistupovat k problému nejen skupinově, ale také individuálně.

 

 

Důležitá je také prevence, jako jsou různé programy a mimoškolní aktivity. Významná je u šikany podpora dospělých. Klasický případ šikany je totiž obvykle bez přítomnosti dospělých a děje se mezi vrstevníky.
 

mom, klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.2. | 13:39 streda5122
29
To se bude zase kroutit,peníze pro školu jsou důležitější.Dokud hajzlové někoho ...
19.2. | 08:31 Tony
0
Vedení školy neselhalo, akorát jenom studenti gauneři zabili učitelku.
1.3. | 14:24 Martina Zdražilová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Učitelé se scházejí ve sborovně. Není možné, že si kolegové nevšimnou stavu u jiné kolegyně, která je zralá na psychiatra a nechají to dojít až do krajní situace, kdy je hospitalizována. Kdyby s učitelkou někdo promluvil a nařídil jí dovolenou nebo marodění, tak je ještě dneska tady.
19.2. | 13:04 Renata Peterková
2
Náhlasit nevhodný komentář
Paní Kubikova není ženou která by chlastala denně rum!!Je to žena která se vždy věnovala rodině a dávala ji co jen mohla a to možná na ní nechalo "následky" na kráse.Věřím tomu že ona udělala to co myslela že v danou chvíli je nutne a spravne.Házet vinu POUZE na školu nejde! Rodiče jsou ...
19.2. | 10:42 Barbora Doleželová
7
Náhlasit nevhodný komentář
Když se něco takového na škole děje, tak vedení školy selhalo na celé čáře, tečka
19.2. | 09:13 amperek50
6
Náhlasit nevhodný komentář
Tahle pani zastupkyne je podle fotky po poradnym tahu nebo zhulena tak ta by mela okamzite dostat padaka
19.2. | 08:31 Tony
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vedení školy neselhalo, akorát jenom studenti gauneři zabili učitelku.
19.2. | 00:32 Zdena Vidinli
13
Náhlasit nevhodný komentář
Vedení školy bych ze šikany obvinila taky.Stoprocentně věděli co se děje a není jim trapné,lhát do kamery.Co dělají takovéhle figurky na tak důležitých místech?Takhle jdou studentům příkladem?Okamžitě by letěli a byli by potrestáni z nápomoci k trestnému činu a zákazem činnosti ve školství.Pokrytci.
18.2. | 20:32 petalinos
11
Náhlasit nevhodný komentář
Koště,trochu sazí a muže zaletět na slet čarodějnic.Je to stejná svině ktera věděla o všem jako ředitel.Žádná lítost jen uražky namyšlenost.
18.2. | 20:05 michalsvoboda81
16
Náhlasit nevhodný komentář
Vedení školy zasluhuje šikanu a pořádnou!Svým chováním v médiích potvrzují,že o všem dobře věděli.Všimli jste si,že neprojevili žádnou lítost nad smrtí učitelky?Jediný co vidím je arogance moci viz:email zástupkyně, směrem k šikanované studentce,kterou hned obviňuje ze lži.
18.2. | 20:03 marcelabrno
11
Náhlasit nevhodný komentář
Vedení školy jednalo velmi podivně a nebylo by na škodu, kdyby z této situace vyvodil ředitel a jeho zástupkyně osobní zodpovědnost. Paní zástupkyni bych také doporučila, aby se alespoň 2x za den podívala do zrcadla, aby žák chodíl upravený do školy, musí být příkladem hlavně kantor.
18.2. | 20:00 Alois Adamec
13
Náhlasit nevhodný komentář
Maminko mě se nechce dneska do školi,oni mě tam šikanují.Musíš Jaroušku jsi tam ředitel.