Vaše téma

Vaše téma o prevenci sebevražd. Jak poznáte, že o ní dítě uvažuje?

Dnešním hostem pořadu Vaše téma bude vedoucí linky bezpečí Peter Porubský. S moderátorkou Hanou Stuchlíkovou budou mluvit o prevenci sebevražd dětí a mladistvých. Jak poznáte, že vaše dítě nad ní uvažuje? Jak se zachovat v těchto situacích - ať už jste rodič, nebo kamarád? To vše se dozvíte v pořadu Vaše téma již dnes v 17:30 na TN.cz.

Českem v posledních dnech otřásla smrt dvou nezletilých dívek u Mlékojed na Mělnicku. Podle svědků šly ruku v ruce vstříc vlaku.

Petera Porubského jsme se ptali na to, co vede adolescenty k myšlenkám na sebevraždu. Podle něj jsou to vztahy, které hrají velkou roli: "U mladých lidí jsou vrstevnické vztahy velmi silné. Pro ně jsou vrstevníci často důležitější než rodiče. Konflikty, nevěry, rozchody, mohou být to poslední kapkou. Pro někoho tedy může být důvodem rozvod rodičů, pro dalšího rozpadlý vztah. Dokonce i vyjádření vrstevníků na sociálních sítích," vysvětlil odborník.

Rodiče by podle něj měli své dítě sledovat: "Člověk, který uvažuje nad sebevraždou, tak vysílá signály. Že se něco děje, že nad tím přemýšlí. Je obvyklé, že lidé, kteří chtějí spáchat sebevraždu, zanechávají dopis na rozloučenou," dodal Porubský.

Důležitou prevencí je budování vztahu založeného na důvěře. "Dítě, které má za sebou nějaký průšvih, tak musí vědět, že není ostuda, když přijde se svým problém za svou mámou a tátou, aby se ta situace dala vyřešit," vysvětlil.


Související obsah

Promluvil také o velkém mýtu, kterému lidé často věří. "Spousta lidí si myslí, že děti, které sebevraždu zmíní na Facebooku, tak ji nemyslí vážně. To je ale omyl. Člověk, který vysílá tyto signály, tak právě potřebuje pomoct," dodal odborník.

Peter Porubský promluvil také o tom, které skupiny lidí jsou nejohroženější, na co si dalšího si dát ještě pozor u adolescentů a mnoho dalšího. Radu má také pro ty, kteří nad ukončením života uvažují. 

Sledujte pořad Vaše téma už dnes v 17:30 na TN.cz.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vaše téma

Důležité Události

Píše se na Deník.cz