Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 6. 2018
co je letos jinak?

Pražské letiště zavedlo řadu novinek. Některé se dost prodraží

Letiště Václava Havla
Zdroj: Profimedia, prg.aero
Letiště Václava Havla zavádí několik novinek

Pražské Letiště Václava Havla zavádí během června a července hned několik novinek. Jenže zatímco některé cestování výrazně ulehčí, kvůli jiným budou muset lidé sáhnout hlouběji do kapsy.

Pokud se chystáte letos na dovolenou letadlem a odlétáte z letiště v Praze, pak byste měli zbystřit. Od 11. června je v plném provozu nový prostor centrální bezpečnostní kontroly na Terminálu 2. Procházet jí budou všichni ti, kdo poletí do zemí schengenského prostoru.

 

"Letiště Praha zaznamenává již několik let po sobě rekordní nárůst v počtu odbavených cestujících, což zvyšuje nároky na naše provozní kapacity, které průběžně navyšujeme dílčími rozvojovými projekty v rámci stávající podoby letiště. Ty probíhají formou stavebních úprav, ale také zaváděním nových technologií do provozu," říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

 

Nové stanoviště bezpečnostní kontroly přišlo letiště na 200 milionů korun. Disponuje celkem osmi plně automatizovanými a šesti manuálními rentgenovými tratěmi. Automatizované tratě nabízejí k využití systém s paralelním odkládáním zavazadel a předmětů, což znamená, že v jednu chvíli se mohou na jedné trati připravovat na kontrolu až tři cestující současně. Za hodinu je tak schopné letiště odbavit až 2500 cestujících.

 

 

"Během prvního kvartálu letošního roku prodaly agentury specializující se na prodej letenek v České republice letenky v hodnotě 4,5 miliardy Kč. Potvrzuje to zájem cestujících o leteckou dopravu v tomto roce a je to vidět i na počtu odbavených cestujících na pražském letišti," říká Josef Trejbal, ředitel letenkové portálu Letuška.cz.

 

Nový prostor bezpečnostní kontroly není však jedinou novinkou, o které Letišti Praha informovalo. Od 1. července dojde ke změnám podmínek krátkodobého parkování v blízkosti terminálů na venkovních parkovištích P1 a P2. Zatímco nyní je možné využívat 15 minut parkování zdarma opakovaně každou hodinu, od července bude množné využít čtvrthodinové parkování zdarma pouze jednou za 24 hodin. 

 

 

"Pokud jedete někoho vyzvednout na letiště, je výhodné si to dobře načasovat. Od vystoupení z letadla do opuštění letištní haly uplyne minimálně půl hodina v případě Terminálu 1 a čtvrt hodina, cestujete-li ze země schengenského prostoru – Terminál 2. Přesná doba, než cestující projde výstupními bezpečnostními kontrolami a vyzvedne si zavazadla, se ale nedá vždy přesně odhadnout. V případě, že za čtvrt hodiny nestihnete nabrat vyzvedávanou osobu, zaplatíte nově na parkovišti PB Economy 60 Kč na hodinu," říká Trejbal.

mom TN.cz